Börtönre ítélték az egyiptomi forradalom három vezéralakját
Vasárnap Kairóban egy engedély nélkül tartott tüntetés megszervezéséért börtönbüntetésre ítéltek három prominens emberi jogi aktivistát. Ahmed Maher, Ahmed Douma és Mohamed Adel fejenként három évet kapott. A vádiratban szereplő illegális demonstrációt az ellen a novemberben elfogadott törvény ellen tartották, amely radikálisan korlátozza a tüntetéshez való jogot és a demonstrációk megtartásának a lehetőségeit. Erről a törvényről a Mohamed Murszi elnök ellen végrehajtott puccsot követő demonstrációsorozat árnyékában döntött a hadsereg által kinevezett ideiglenes kormány.
Ahogy a kommentárok megállapítják, az egyiptomi hatóságok keresve sem találhattak volna nagyobb neveket Mahernél, Doumánál és Adelnél, ha a demokratikus átalakulásért küzdő mozgalmaknak akartak üzenni. Ők hárman az elsők, akiket elítélnek az új törvény hatálya alatt, ami azért meglepő, mert az ideiglenes kormány eddig főleg a Murszi mögött álló konzervatív iszlamista Muzulmán Testvériség képviselőire és híveire vadászott, a baloldali aktivistákat ehhez képest alig-alig üldözték. Maher és Adel az alapítója volt a Április 6. Ifjúsági Mozgalomnak, amelynek a tiltakozó akcióiból született a 2011. január 25-én kezdődött Mubarak-ellenes forradalommá, Douma pedig a tüntetések ismert vezérszónoka volt. Mahert a szerepvállalásáért tavalyelőtt Nobel-békedíjra jelölték. A vasárnapi ítélethirdetés hallatán a tárgyalótermi közönség a „Le a katonai hatalommal!” kiáltásokban tört ki.
Ami az ominózus törvényt illeti, az bejelentési kötelezettséghez köt minden demonstrációt, amelyen várhatóan tíznél több résztvevő gyűlik össze, a belügyminisztériumnak pedig joga van megváltoztatni az útvonalat, de akár betiltani is a tüntetést. Aki törvényt szeg, azt akár öt évre és százezer egyiptomi fontos pénzbüntetésre is ítélhetik, a törvény ráadásul megengedi azt is, hogy „az élet, pénz és tulajdon fenyegetettségének arányában” a hatóságok fegyverrel válaszoljanak, ha a tüntetők fegyverrel lépnek fel. Ahogy az Amnesty International ennek kapcsán figyelmeztetett, a pénz és a tulajdon fenyegetettsége esetén történő hatósági fegyverhasználat a nemzetközi jogi rendelkezésekbe ütközik. Ehhez képest az ideiglenes kormány azt állítja, hogy a a gyülekezési jog korlátozásával csak a tüntetőket védik.