Börtönnel fenyegetnek a televíziós karikatúrák miatt

Basszem Jusszefet az egyiptomi hatóságok azzal vádolják, hogy szatirikus műsorában az iszlámot és a közjogi méltóságokat sértegeti. Szerinte az ügyészek csak egy közös fényképet szeretnének vele.

Vasárnap Kairóban kihallgatásra beidézték, letartóztatták, majd óvadék ellenében szabadon engedték Basszem Jusszefet, a vezető egyiptomi szatirikus televíziós show, az  el-Bernameg (A program) műsorvezetőjét. Jusszef ellen szombaton elfogatóparancsot adtak ki; azzal vádolják, hogy műsorában megsérti az iszlámot, és Mohamed Murszi államfőt.

Jusszef vasárnap, útban az ügyészség felé. Sokan a sajtószabadságot féltik
Bassem Youssef (C), the country's best-known satirist, gestures to journalists and activists as he arrives at the high court to appear at the prosecutor's office in Cairo March 31, 2013. Egypt's prosecutor-general on Saturday ordered the arrest of Youssef for making fun of Islamist President Mohamed Mursi and his Muslim Brotherhood. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany (EGYPT - Tags: POLITICS CRIME LAW SOCIETY)

Az eredetileg orvos Jusszef tavalyelőtt tett szert hírnévre, amikor a Hoszni Mubarak elnököt és rezsimjét elsöprő forradalom alatt rengeteg közéleti személyiséget figurázott ki az internetre feltett videókban. Ezekből az improvizációkból született meg az egyik kereskedelmi csatornán hetente háromszor sugárzott tévéműsora is, amely a Muzulmán Testvériség pártja, a Szabadság és Igazság (FJP), illetve Murszi hatalomra kerülésével kezdte el szúrni egy iszlamistákhoz közel álló jogász szemét, akinek feljelentése után elindult a vizsgálat Basszem ellen.

Igaz, ami igaz, az el-Bernameg időről időre maró gúnnyal veszi célkeresztbe az elnököt és a mögötte álló iszlamistákat: Murszi szerepelt már Jusszef műsorában fáraóként, körülrajongott piros párnahuzat-illusztrációként, amely előtt a műsorvezető az elnök kedvenc szavát a „szeretetet” turbékolta, és szuperhősként is, azután, hogy tavaly egy dekrétumban minden törvényhozói és végrehajtói hatalmat magához ragadott. Hogy egy Jon Stewart-féle Daily Showra emlékeztető műsor elég-e egy elfogatóparancshoz, azt Egyiptomban is sokan vitatják. Jusszef kihallgatása egyébként csak a legutóbbi epizód abban az offenzívában, amelyet a szólás- és a sajtószabadság jogvédői szerint az iszlamisták a független hangok ellen indítottak. A hét elején Talaat Abdallah főügyész öt ellenzéki politikai aktivista – köztük egy vezető blogger – letartóztatását rendelte el arra hivatkozva, hogy agresszióra szólítanak fel a Muzulmán Testvériség ellen, szombaton Alexandriában pedig kilenc ellenzéki aktivistát és négy jogászt vettek őrizetbe azzal, hogy tiltakozó akciókra buzdítottak a kormányzat ellen. A hatalomnak Egyiptomban nincs sok humorérzéke: annak ellenére, hogy amit előad, nyilvánvaló szatíra, Basszemet nem csak azzal vádolják, hogy megsérti az iszlámot és Murszit, hanem azzal is, hogy műsorában a közrend megzavarásának céljával „hamis információkat” terjeszt.

Jusszef egyébként nem hazudtolta meg magát: vasárnap hatalmas, groteszk kalapban érkezett az ügyészségre, ahhoz hasonlóban, amilyet maga Murszi viselt, amikor Pakisztánban nemrég díszdoktorrá avatták, és azzal viccelődött, hogy csak beugrott a kihallgatásra, mert az ügyészek egy közös fényképet szeretnének készíteni vele. Az el-Bernameg hétről hétre 30 millió nézőt ültet a televízióképernyők elé szerte a Közel-Keleten. Jusszef korábban több feljelentést is megúszott már. Ez az első eset, hogy letartóztatták. „Senki nem akadályozhatja meg a feljelentéseket. A fordulópont az lesz, amikor a főügyész helyt az ezeknek” – mondta erről Jusszef egy Guardiannek adott március eleji interjúban. 

Az egyiptomi ellenzék több tekintélyes alakja nem veszi ilyen könnyedén a vádakat. A Nobel-békedíjas NAÜ-exigazgató, Mohamed el-Baradei vasárnap arról beszélt, hogy csak egy „fasiszta rezsim” művel olyasmit, amit Mursziék csinálnak. „Ezek szánalmas kísérletek a hatalométól eltérő vélemények elfojtására és a média megfélemlítésére, egy olyasfajta bunkermentalitás jeleként, amely csak egy ingatag lábakon álló rezsimet jellemezhet” – tette hozzá Baradei.

Nem mintha Abdallah önmagában nagy biztonságban érezhetné magát: bár a főügyészt maga Murszi nevezte ki, az erről szóló novemberi döntést a kairói fellebbviteli bíróság nemrég hatályon kívül helyezte.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.