Az IS szervezhette az iraki börtönlázadást
Irakban nem ritkák a hasonló esetek. Sokszor a parancsnokuk kiszabadítására érkező katonák állnak az események mögött. A szökésben lévő rabok közül kilenc terrorista cselekmények miatt ült. Többen az IS tagjai. A hatóságok közlése szerint a többiek közönséges bűnözők.
A rendőrség tájékoztatása alapján a rabok összeverekedtek, majd a szétválasztásukra érkező őröket megtámadták és megszerezték a fegyvereiket. A minisztérium közlése szerint a fogvatartottak nem kaptak külső segítséget.
Az Iszlám Állam egy interneten közzétett nyilatkozatában azonban azt írják, hogy a terrorszervezet állnak a támadás mögött, amiben több, mint 30 társukat sikerült kiszabadítani. Állításuk szerint 15 bombát is felrobbantottak a börtön környékén katonai és rendőri konvojokat megtámadva.
Helyi források megerősítették, hogy az Iszlám Állam több járművel megpróbálta megrohamozni a börtönt, hogy kiszabadítsa bent lévő tagjait.
Khalisban és két külvárosában kijárási tilalmat rendeltek el, amíg a biztonsági erők átfésülik a környéket a gyanúsítottak után kutatva - nyilatkozta a BBC-nek Khalis polgármestere.
A közösségi oldalakon megdöbbentő képek terjednek a környező utcákról, a kommentárokban pedig tömeges kitörést emlegetnek.
Az iraki kormény folyamatosan harcol az ország nagy részét uraló Iszlám Állammal. A jelenlegi a harmadik ilyen kitörés a tartományban tavaly június óta. Több, mint 500 rab, köztük iszlamista vezetők szabadultak ki a Bagdadtól nyugatra fekvő Abu Ghraib börtönéből 2013-ban, miután fegyveresek megrohamozták az épületet.
A fentiekkel nincs összefüggésben az autóba rejtett pokolgép, amely szombaton legalább hét civilt megölt és további tizennégyet megsebesített Bagdadban - számolt be a rendőrség. A célpontok valószínűleg síita zarándokok lehettek.