Börtönbüntetés a sztrájkoló szlovákiai orvosoknak?

Jövő áprilistól akár öt esztendei börtönbüntetéssel és 3300 eurós pénzbírsággal is sújtható lenne az a sztrájkoló szlovákiai orvos, aki szükségállapot idején munkaadójának felszólítása ellenére is megtagadná a munkát - ha a szlovák parlament elfogadja a törvénymódosítást.

Jövő áprilistól akár öt esztendei börtönbüntetéssel és 3300 eurós pénzbírsággal is sújtható lenne az a sztrájkoló szlovákiai orvos, aki a szükségállapot idején munkaadójának felszólítása ellenére is megtagadná a munkát – többek között ezt a szankciót tartalmazza az a törvénymódosító javaslat, amelyet a pozsonyi kabinet nyújtott be a parlamentbe. Az ilyen orvos elveszítené feddhetetlenségét, továbbá a kamarai tagságát, amelynek megújítását csak tíz esztendő múltán kérelmezhetné. Súlyos esetben – ha a páciensét a munkabeszüntetés miatt súlyos egészségkárosodás éri vagy meghal – a munkahelyéről is menesztenék.

A tervezet ellen nemcsak az orvosok szakszervezete (LOZ), hanem a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) is élesen tiltakozik. Milan Dragula elnök szerint az indítvány a totalitárius rezsimek módszereit idézi és kifogásolta azt is, hogy a kabinet nem egyeztetett velük. - A kormánynak ilyen értelmetlen kísérlet helyett inkább azzal kellene törődnie, hogy az egészségügyünk ne kerüljön olyan súlyos helyzetbe, amely sztrájkra kényszeríti az orvosokat – tette hozzá. Marian Kollár, az orvosszakszervezet elnöke biztosra veszi, hogy a parlament nem tűzi napirendre a tervezetet vagy az első olvasatban elveti azt.

Milan Uhliarik szlovák egészségügyi miniszter szerint a trövénymódosításra azért van szükség, hogy még egyszer ne alakulhasson ki olyan súlyos, emberéleteket veszélyeztető helyzet, mint nemrég, a kórházi orvosok sztrájkja alatt. A tárcavezető szorgalmazta, hogy a tervezetet még a március 10-ére kiírt előrehozott választások előtt fogadja el a képviselőház, mert akkor már jövő áprilistól hatályos lehetne.

Idén októberben a hétezer szlovák kórházi orvos közül – cseh kollégáik sikeres bérharcán felbuzdulva – több mint kétezren adták be felmondásukat, azzal, hogy ha november végéig nem teljesül négy követelésük, akkor mindannyian távoznak. Három követelést néhány héten belül elfogadtak, a béremelésről azonban nem tudtak megegyezni. A kabinet ugyanis minden kórházi orvosnak háromszáz euróval nagyobb fizetést ajánlott, a szakszervezetiek azonban kevesellték az emelést. Ekkor a kormány szükségállapotot hirdetett, de mintegy ezerkétszázan enek ellenére sem vették fel a munkát, mire a szlovák kormány cseh katonaorvosok segítségét kérte. A kormányközi szerződés gyors aláírása után harmincan meg is érkeztek, de a hiányzó szlovák kollégáikat csak néhány kórházban tudták ideiglenesen pótolni.

Az egyre drámaibb helyzetben, több napos tárgyalás után sikerült a feleknek egyezségre jutniuk a béremelés mértékéről. A pozsonyi parlament gyorsított eljárásban fogadta el azt a törvénymódosítást, melynek alapján jövőre két lépcsőben emelik a kórházi orvosok bérét. Januártól a rezidens minimális alapfizetése 807, júliustól 923 euró lesz. A szakorvosoké az új évtől 1230-ra, nyártól pedig legalább 1461 euróra emelkedik. December második hetében már valamennyi sztrájkoló kórházi orvos munkába állt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.