Börtön 12 éves kortól a franciáknak?
Egy szakértői jelentés azt javasolja, hogy Franciaországban már 12 éves kortól legyenek büntethetőek a gyermekek. Jelenleg nincs megállapítva az alsó korhatár, amely egyébként Svájcban 10, Hollandiában 12, Németországban, Spanyolországban és Olaszországban 14 év.
Az elképzelések szerint a gyemekbűnözés visszaszorítása érdekében létrehoznák a gyermekbíróságokat, amelyek a nagykorúság eléréséig foglalkoznának a bűnelkövetőkkel. Ugyanakkor lehetőség lenne az első bűncselekmény „elfelejtésére” és egy utolsó figyelmeztetésre is, amely elsősorban a szülők „felébresztésére” szolgálna.
Rachida Dati igazságügy-miniszter „józan paraszti ésszel beláthatónak” minősítette az elképzeléseketet, hangsúlyozva, hogy a büntetés nem jelent feltétlenül bebörtönzést. A miniszter fontosnak tartja, hogy a kiskorúakkal foglalkozó bíróknak legyen megfelelő „választéka” a pedagógiallag is indokolt büntetések kirovására.
A jogászok és a civilek szervezetei élesen tiltakoznak a dokumentumban megfogalmazott javaslatok ellen, mert ezek a büntetést helyezik az előtérbe a nevelés helyett. A nanterre-i fiatalkorúak bíróságának elnöke kimondottan retrogádnak minősítette a bizottság előterjesztését, amely szerinte nem veszi figyelembe, hogy általános iskolás gyermekekről van szó és ezzel egy nagyon megkérdőjelezhető társadalomképet közvetít a fiatalokról.
Franciaországban 1945 óta nem változott a büntető törvénykönyv fiatalkorúakra vonatkozó része. Ez azért is nagyon aktuális, mert míg tavaly a bűncselekmények száma csaknem négy százalékkal csökkent, addig a fiatalkorúak bűnözési adatai egy százalékkal nőttek, és ezen belül kiemelkedően magas a 13 év alatti (+11 százalék) és a 13-16 éves (+10 százalék) bűnelkövetők száma.
(PÁRIZS)