Bombariadó amerikai repülőtereken
Gyanús csomagra akadtak pénteken az egyik brit nemzetközi repülőtéren a biztonsági hatóságok, de esti jelentések szerint veszélyes anyagot egyelőre nem találtak, és valószínű az is, hogy nem Nagy-Britannia elleni merényletkísérletről van szó. A csomagot a közép-angliai térséget kiszolgáló East Midlands légikikötőben, a UPS csomagszállító társaság egyik repülőgépének rakterében találták.
A területileg illetékes rendőrség péntek esti közlése szerint a bejelentés még hajnalban érkezett. A repülőtér egy részét és a környező utakat a nap folyamán kétszer is lezárták, és a csomagelosztó részleget kiürítették, de a légi forgalom egész nap zavartalan volt, és az utasterminálok is nyitva maradtak. A repülőgép Jemenből tartott Chicagóba, és útközben szállt le az East Midlands repülőtéren.
A brit hatóságok szerint az első vizsgálatok kimutatták, hogy a gyanúsnak talált csomag - állítólag egy nyomtatóba való, de valahogy "megbabrált" festékpatron-szállítmány - nem pokolgép, ám "vannak olyan baljós tulajdonságai, amelyek további, tudományos vizsgálatot indokolnak. A csomag több darabját ezért beható tesztek végett laboratóriumokba küldték.
Amerikai hírforrások eredetileg azt közölték, hogy a Jemenből indult, Amerikába tartó gép Londonban szállt le. A BAA, a legnagyobb brit repülőtér-üzemeltető cég azonban pénteken közölte, hogy az általa kezelt két nagy londoni repülőtéren, Heathrow-n és Stansteden semmilyen incidens nem volt, és a forgalom zavartalan. A brit hatóságok szerint nincs biztonsági riadó a szintén Londont kiszolgáló Gatwick repülőtéren, valamint a két legnagyobb skót város, Glasgow és Edinburgh nemzetközi repülőterein sem.
Péntek este a Scotland Yard szóvivője hivatalosan is bejelentette, hogy "pontatlan" volt az az információ, miszerint valamelyik londoni repülőtéren találtak volna valamilyen gyanús küldeményt. Hozzátette: a Scotland Yard meggyőződése szerint nem Nagy-Britannia elleni terrortámadási kísérletről van szó. A BBC által péntek este megszólaltatott biztonsági szakértők szerint is Nagy-Britannia valószínűleg csak véletlenül került a képbe, miután a gép egy brit repülőtéren hajtott végre köztes technikai leszállást, útban az Egyesült Államok felé.
A szakértők szerint a lehetőségek között van, hogy amerikai merényletre készülő terroristák "próbafutamot" tartottak gyanús, ám ártalmatlan csomagok feladásával, kiderítendő, hogy útközben észreveszik-e a hatóságok a küldeményeket.
A nap folyamán Amerikában is hasonló biztonsági riadó volt több repülőtéren, a New York-i John F. Kennedy repülőtéren, valamint Philadelphia, Newark, New Jersey és a Maine állambeli Portland repülőterén. New Yorkban feltartóztatták és átvizsgálták a UPS csomagküldő futárszolgálat egy teherautóját. A rendőrség szóvivője nem közölte, hogy van-e összefüggés a repülőgépek és a teherautó átkutatása között. A hatóságok szerint az óvintézkedésre azért volt szükség, mert az angliai Birminghamben a UPS egy szállítógépének fedélzetén rábukkantak egy nyomtató manipulált, fehér porral szennyezett festékpatronjára, amelyhez egy nyomtatott áramkört erősítettek. A bombavizsgálat eredménye negatívnak bizonyult.
Philadelphiában és Newarkban biztonságos helyre vontatták a Nagy-Britanniából érkezett szállítógépeket, az előző városban kettőt, az utóbbiban egyet. A newarki gépen átvizsgált két gyanús csomagban nem találtak robbanóanyagot, ezért a készültséget a helyi repülőtéren lefújták. A CNN értesülése szerint az amerikai hatóságokhoz egy szövetséges állam intézett figyelmeztetést „chicagói zsinagógákba irányuló jemeni csomagokkal kapcsolatban". A hírtelevízió korábban azt jelentette, hogy minden Jemenből érkező csomagot átvizsgálnak. Később úgy módosította a híradást, hogy elsősorban azokat a küldeményeket ellenőrzik, amelyeket ugyanaz a jemeni cég küldte, mint a Birminghamben talált csomagot.
A brit kormány január óta a második legmagasabb szintű országos terrorkészültséget tartja érvényben. E riasztási fokozat a hivatalos meghatározás szerint "súlyos" terrorfenyegetettséget jelent. Ezt akkor léptetik életbe, ha a brit elhárító szolgálatok megítélése szerint "nagyon valószínű" valamilyen terrormerénylet-kísérlet Nagy-Britanniában. A legmagasabb készültségi fokozat a "kritikus"; ezt abban az esetben rendelik el, ha a szolgálatok "azonnali" terrortámadási veszélyről értesülnek.
Az egyik legnagyobb brit légitársaság vezetője épp a héten minősítette nagy feltűnést keltő, indulatos nyilatkozatában teljesen fölöslegesnek a brit repülőtereken honos biztonsági intézkedések jelentős részét. Martin Broughton, a British Airways igazgatótanácsának elnöke a brit repülőtér-üzemeltető társaságok szövetségének Londonban tartott éves konferenciáján kijelentette: Nagy-Britanniának nem kell megalázkodva teljesítenie minden alkalommal az amerikaiak egyre újabb biztonsági követeléseit. Broughton szerint az amerikaiak a brit hatóságoktól sok olyan intézkedést megkövetelnek az Egyesült Államokba induló járatok esetében, amelyeket a belső légi járatokon maguk sem végeznek el.