Bombariadó amerikai repülőtereken

Bombariadót rendeltek el pénteken több amerikai város repülőterén, miután az angliai Birminghamben gyanús csomagot találtak egy teherszállító repülőgépen. Az óvintézkedések mögött egy chicagói zsinagógák ellen intézendő terrortámadás állhat.

 

New York-i rendőr az UPS bombagyanús csomagjánál
New York Police Department officer stands at the scene of a suspected bomb contained in a UPS package at a bank in Brooklyn, New York, October 29, 2010. An international scare was triggered by a tip from an allied security source that two suspicious packages feared to be bombs had been shipped from Yemen. REUTERS/Jessica Rinaldi (UNITED STATES - Tags: CRIME LAW POLITICS TRANSPORT)

Gyanús csomagra akadtak pénteken az egyik brit nemzetközi repülőtéren a biztonsági hatóságok, de esti jelentések szerint veszélyes anyagot egyelőre nem találtak, és valószínű az is, hogy nem Nagy-Britannia elleni merényletkísérletről van szó. A csomagot a közép-angliai térséget kiszolgáló East Midlands légikikötőben, a UPS csomagszállító társaság egyik repülőgépének rakterében találták.

A területileg illetékes rendőrség péntek esti közlése szerint a bejelentés még hajnalban érkezett. A repülőtér egy részét és a környező utakat a nap folyamán kétszer is lezárták, és a csomagelosztó részleget kiürítették, de a légi forgalom egész nap zavartalan volt, és az utasterminálok is nyitva maradtak. A repülőgép Jemenből tartott Chicagóba, és útközben szállt le az East Midlands repülőtéren.

A brit hatóságok szerint az első vizsgálatok kimutatták, hogy a gyanúsnak talált csomag - állítólag egy nyomtatóba való, de valahogy "megbabrált" festékpatron-szállítmány - nem pokolgép, ám "vannak olyan baljós tulajdonságai, amelyek további, tudományos vizsgálatot indokolnak. A csomag több darabját ezért beható tesztek végett laboratóriumokba küldték.

Amerikai hírforrások eredetileg azt közölték, hogy a Jemenből indult, Amerikába tartó gép Londonban szállt le. A BAA, a legnagyobb brit repülőtér-üzemeltető cég azonban pénteken közölte, hogy az általa kezelt két nagy londoni repülőtéren, Heathrow-n és Stansteden semmilyen incidens nem volt, és a forgalom zavartalan. A brit hatóságok szerint nincs biztonsági riadó a szintén Londont kiszolgáló Gatwick repülőtéren, valamint a két legnagyobb skót város, Glasgow és Edinburgh nemzetközi repülőterein sem.

Péntek este a Scotland Yard szóvivője hivatalosan is bejelentette, hogy "pontatlan" volt az az információ, miszerint valamelyik londoni repülőtéren találtak volna valamilyen gyanús küldeményt. Hozzátette: a Scotland Yard meggyőződése szerint nem Nagy-Britannia elleni terrortámadási kísérletről van szó. A BBC által péntek este megszólaltatott biztonsági szakértők szerint is Nagy-Britannia valószínűleg csak véletlenül került a képbe, miután a gép egy brit repülőtéren hajtott végre köztes technikai leszállást, útban az Egyesült Államok felé.

 

A szakértők szerint a lehetőségek között van, hogy amerikai merényletre készülő terroristák "próbafutamot" tartottak gyanús, ám ártalmatlan csomagok feladásával, kiderítendő, hogy útközben észreveszik-e a hatóságok a küldeményeket. 

A nap folyamán Amerikában is hasonló biztonsági riadó volt több repülőtéren, a New York-i John F. Kennedy repülőtéren, valamint Philadelphia, Newark, New Jersey és a Maine állambeli Portland repülőterén. New Yorkban feltartóztatták és átvizsgálták a UPS csomagküldő futárszolgálat egy teherautóját. A rendőrség szóvivője nem közölte, hogy van-e összefüggés a repülőgépek és a teherautó átkutatása között. A hatóságok szerint az óvintézkedésre azért volt szükség, mert az angliai Birminghamben a UPS egy szállítógépének fedélzetén rábukkantak egy nyomtató manipulált,  fehér porral szennyezett festékpatronjára, amelyhez egy nyomtatott áramkört erősítettek. A bombavizsgálat eredménye negatívnak bizonyult.

Philadelphiában és Newarkban biztonságos helyre vontatták a Nagy-Britanniából érkezett szállítógépeket, az előző városban kettőt, az utóbbiban egyet. A newarki gépen átvizsgált két gyanús csomagban nem találtak robbanóanyagot, ezért a készültséget a helyi repülőtéren lefújták. A CNN értesülése szerint az amerikai hatóságokhoz egy szövetséges állam intézett figyelmeztetést „chicagói zsinagógákba irányuló jemeni csomagokkal kapcsolatban". A hírtelevízió korábban azt jelentette, hogy minden Jemenből érkező csomagot átvizsgálnak. Később úgy módosította a híradást, hogy elsősorban azokat a küldeményeket ellenőrzik, amelyeket ugyanaz a jemeni cég küldte, mint a Birminghamben talált csomagot.

A brit kormány január óta a második legmagasabb szintű országos terrorkészültséget tartja érvényben. E riasztási fokozat a hivatalos meghatározás szerint "súlyos" terrorfenyegetettséget jelent. Ezt akkor léptetik életbe, ha a brit elhárító szolgálatok megítélése szerint "nagyon valószínű" valamilyen terrormerénylet-kísérlet Nagy-Britanniában. A legmagasabb készültségi fokozat a "kritikus"; ezt abban az esetben rendelik el, ha a szolgálatok "azonnali" terrortámadási veszélyről értesülnek.

Az egyik legnagyobb brit légitársaság vezetője épp a héten minősítette nagy feltűnést keltő, indulatos nyilatkozatában teljesen fölöslegesnek a brit repülőtereken honos biztonsági intézkedések jelentős részét. Martin Broughton, a British Airways igazgatótanácsának elnöke a brit repülőtér-üzemeltető társaságok szövetségének Londonban tartott éves konferenciáján  kijelentette: Nagy-Britanniának nem kell megalázkodva teljesítenie minden alkalommal az amerikaiak egyre újabb biztonsági követeléseit. Broughton szerint az amerikaiak a brit hatóságoktól sok olyan intézkedést megkövetelnek az Egyesült Államokba induló járatok esetében, amelyeket a belső légi járatokon maguk sem végeznek el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.