Bomba szüntette meg a hetilapot
Ünnepre készültek, de merénylet lett a vége: Molotov-koktélt dobtak kedd éjjel a francia szatirikus hetilap, a Charlie Hebdo szerkesztőségi irodáiba, egy nappal azután, hogy az újság Mohamed prófétát tette meg a következő szám tiszteletbeli főszerkesztőjének – adta hírül a BBC.
A Charlie Hebdo saját bejelentése szerint csak a tunéziai választásokon bekövetkezett iszlamista fordulatot, az Ennahda (Újjászületés) párt győzelmét akarta ünnepelni, és azt, hogy az új Líbia elnöke ígérete szerint bevezeti a saríát, de úgy tűnik, a célközönségből valaki nem látott humort a dologban, és inkább ellenakcióba lépett. A hetilap szerkesztősége teljesen kiégett a Molotov-koktél által okozott tűzben. „Nincs többé újságunk. Minden felszerelés odaveszett” – nyilatkozta a lap egyik szerkesztője. Sérültekről nem érkezett jelentés. A támadással párhuzamosan egyébként a Charlie Hebdo honlapját is feltörték, egy angol, illetve egy török nyelvű elítélő üzenetben reagálva a hírre, hogy az iszlám szent prófétája főszerkesztővé avanzsált az újságnál.
A szatirikus hetilapot 2007-ben már érte kemény kritika a francia muszlim közösség részéről a hírhedt dán Mohamed-karikatúrák újraközléséért.
A kedden megjelenő különszámot – amelynek címlapjára is Mohamed került – az eredeti helyett a Charia Hebdo (Saría Hetilap) névre keresztelték. A címlapon a próféta száz korbácsütést ígér annak, aki „nem hal meg a nevetéstől”, de vele íratták meg a vezércikket is, amely a helal italokról szól. (A helal az iszlám törvénykezésnek megfelelő étkezést jelenti.) A lapban van egyébként női melléklet is, a Sharia Madame, de „alternatív címlapváltozatokat is közöl. Ezek egyikén Mohamed piros krumpliorral szerepel, alatta a képaláírás: „Igen, a humor belefér az iszlámba.”
A Charlie Hebdót már a megjelenés előtt sokan bírálták a tervezett különszám miatt, főleg a Twitteren. Karikaturistája, Charb ennek kapcsán azt mondta, „nem érezzük, hogy povokálnánk. Amit csinálunk, az rutinmunka, annyi a különbség, hogy Mohamed aránylag ritkán van címlapon. Szégyen, hogy az újságok a szélsőségekig hajlandók elmenni, amikor az iszlámról vagy Mohamedről van szó. Mi nem ezt tesszük, mindössze híreket kommentálunk anélkül, hogy szélsőségesként ábrázolnánk bárkit is.”