Szombaton döntenek Tóásó szabadlábra helyezési kérelméről
Mint a hivatalos ABI hírügynökség jelentette, a La Paz-i San Pedro börtönben a terrorizmus, így Evo Morales elnök elleni gyilkosság előkészülete gyanújával előzetesben raboskodó magyar állampolgárságú Tóásó és a bolíviai-horvát Mario Tadic védőügyvédjei által előterjesztett szabadlábra helyezési kérelmet 72 órán belül, tehát legkésőbb szombaton megtárgyalja az illetékes bíróság. Ennek keretében a meghallgatás végeztével arról döntenek, hogy tartsák-e továbbra is előzetes börtönben vagy engedjék-e szabadon mindkettőjüket, akik a túlélői a bolíviai rendőrség különleges csoportja által Santa Cruz de la Sierra város egyik szállodájában 2009. áprilisában végrehajtott akciónak. A rajtaütés során életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, a román állampolgár Magyarosi Árpád és az ír Martin Dwyer.
Ugyancsak az ABI jelentette, hogy Ricardo Maldonado, az 5-ös számú büntető bíróság képviseletében szeptember 5-ről elhalasztotta szeptember 27-re az úgynevezett terrorizmus ügye második, egyben végső meghallgatási eljárását. A halasztás szükségességét azzal indokolta, hogy a bíróságnak még nem áll rendelkezésére az összes szükséges dokumentum. Konkrétan csak azt említette, hogy még nem készült el az orvos szakértői vélemény néhány beteg vádlott állapotáról, illetve arról, hogy átszállíthatóak-e Cochabambába. A tárgyalás színhelyéül ugyanis ezúttal is Cochabambát jelölték ki, ahol az első, ötnapos meghallgatás áprilisban zajlott le.
Mint emlékezetes, Tóásó Előd több gyanúsított társával akkor magára öltött egy trikót, amelynek felirata szerint ”Én nem terrorista, hanem autonómista vagyok”, ami utalás Santa Cruz tartomány önállósodási törekvéseire a központi, La Paz-i kormányzattól. A cochambambai első tárgyalási forduló a védőügyvédek sikerével ért véget, amennyiben a bíró felszólította Marcelo Soza ügyészt, a vád képviselőjét a peranyag pontosítására, a hiányzó bizonyítékok pótlására, illetve hogy a vádat személyekre lebontva terjessze elő ismét. Erre öt napot kapott Marcelo Soza, aki 2009 áprilisától mindvégig vezette a nyomozást. Soza akkor lemondott, ám feljebbvalói nem fogadták el lemondását. Állítólag azóta pótolta a hiányosságokat, ám a pertárgyalás felújítása egyre tovább halasztódott.
Április vége óta érdemi fejleményként annyi történt, hogy Marcelo Soza bejelentette: beindítják a terrorizmus2 vizsgálatot, amely elsősorban a Rózsa Flores vezette csoport Santa Cruz-i finanszírozóira összpontosít. A nyomozó hatóság bekérette 39 személy folyószámlája mozgásáról az összes adatot, egyben 12 külföldre távozott Santa Cruz-i potentátra Interpol körözés kiadatását kérte. Az egyik ilyen személy Santa Cruz tartomány kormányzójának, Ruben Costasnak a testvére. A bolíviai sajtóban nem volt hír arról, hogy bárkit azóta kiadtak volna Bolíviának.
Volt egy a sajtó által ismertetett szóváltás a börtönben tartott Mario Tadic és Marcelo Soza között. Tadic lényegében azt nyilatkozta a lapoknak, hogy a hadseregben lévő ismeretségeitől biztos információkat kapott a kormányzatnak a Rózsa-csoport elleni hadműveletéről. Mint mondta, a részletekkel majd a tárgyalás újabb szakaszában áll elő. Így inkább csak feltételezni lehet, hogy Tadic azt a változatot kívánja vázolni, miszerint Rózsa Flores már kezdetektől vagy menetközben a bolíviai titkosszolgálatok eszközévé vált, s az egész terrorista-összeesküvés valójában Evo Morales kormányzatának szüleménye a Santa Cruz tartomány autonómia-törekvésének lejáratására. Egyébként ezt a forgatókönyvet jelentette haza Washingtonba még 2009 májusában az USA bolíviai nagykövete egy meg nem nevezett, de megbízható forrás alapján.
E héten egyébként ítélet született az egyik gyanús, videofelvételen megörökített ügyről. A bíróság a hatóság megtévesztésének, kijátszásának szándékával vádolta meg alias El Viejot, aki Rózsáék alkalmi gépkocsi vezetője volt, majd a koronatanú a nyomozás során. Ám El Viejo hirtelen eltűnt, majd csak jó fél év elteltével kerül elő. Az inkriminált video-felvételen egyébként a belügyminisztérium két munkatársának hangja hallható, amint átnyújtanak 31 ezer dollárt, s azt tanácsolják El Viejónak, hogy menjen külföldre. A most hozott ítélet első fokon felmentette a volt két belügyes tisztet.