Bolívia az Interpoltól kéri a Rózsa-csoport finanszírozóinak elfogását
Mint közölte, a kérést kellő dokumentációval kedden átadták a bolív rendőrség főparancsnokságának, akik azt továbbítják az Interpol franciaországi (lyoni) központjához.
Marcelo Soza kiemelten nevezte meg Branco Marincovicot, a Santa Cruz-i Polgári Bizottság volt elnökét, Humberto Costas Aguilerát, Santa Cruz tartomány jelenlegi kormányzójának testvérét. További tizennégy, feltételezhetően ugyancsak külföldre szökött Santa Cruz-i vállalkozó, civil szervezet képviselője szerepel a listán, akiket a Rózsa Flores féle csoport behívásával, finanszírozásával vádolnak. Marcelo Soza annak a reményének adott hangot – jelentette a La Estrella del Oriente napilap, hogy az Interpol megtalálja a szökésben lévőket, s átadja a bolíviai igazságszolgáltatásnak, hogy “feleljenek a terrorizmus és a fegyveres felkelés súlyos vádjaiért”.
A bolíviai rendőrség egy különleges alakulata 2009 április 16-án a Santa Cruz városa Las Americas szállodájában megölte a bolíviai- magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi származású Magyarorsi Árpádot és az ír Michael Dwyert, s letartóztatta az akció két túlélőjét, a magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot. A nyomozást vezető Marcelo Soza végül Tóásón és Tadicon kívül további 67 személyt vádolt meg a terrorizmussal gyanúsított külföldiekből álló csoport behívásával, segítésével és finanszírozásával.
A rendőrségi akció után két évvel, Cochabambában tartották meg a pert első szóbeli szakaszát. A meghallgatást vezető bíró az ötnapos tárgyalás után a bizonyítékok hiányosságaira és nem kellően felépített állításokra hivatkozva felszólította a nyomozó ügyészt, Marcelo Sozát, hogy öt napon belül terjessze elő újra a vádat, immár személyekre pontosított bontásban. Ugyan ez a határidő még áprilisban lejárt, ám a tárgyalás azóta sem újult fel. Marcelo Soza átmenetileg le is mondott a vád képviseletéről, majd felsőbb utasításra visszavette az ügyet. Azóta nagy a csend, amit Soza még májusban azzal tört csak meg, hogy menetközben nekiálltak a Terrorzimus2-per, tehát a Rózsa-csoportot finanszírózók bankátutalásinak és egyéb pénzügytechnikai műveleteinek a pontos feltérképezéséhez. Nincs kizárva, hogy ennek birtokában fordulnak most az Interpolhoz a külföldre szökött elfogása reményében.
Az egész zavaros ügy kapcsán emlékeztetni érdemes a Wikileaks által kiszivárogtatott és a spanyol El País-ban közzétett amerikai nagyköveti jelentésre, amely 2009 májusban datálódott. A jelentés utalt arra, hogy a bolíviai hatóságok által kommunikált változattal szemben – miszerint az öt külföldi terroristát Santa Cruz tartomány ellenzéki vezetői hívták be fegyveres felkelés szervezésére és Evo Morales elnök meggyilkolására – egy a követséghez közel álló forrás szerint valójában a bolíviai titkosszolgálatok szerződtették a zsoldosokat. A cél az volt, hogy a terrorizmus hamis veszélyével a hatóság ürügyet találjon a leszámolásra a központi kormányzattal ellenszegülő Santa Cruz tartomány vezetésével.
Az ABI hivatalos bolíviai hírügynökség tegnapi jelentése szerint a Marcelo Soza által felkért segítő ügyvéd, Moisés Ponce de León bejelentette, hogy vádat kívánnak emelni immár Rubén Costas, Santa Cruz kormányzója ellen is az ügyész megrágalmazásáért. Rubén Costas ugyanis még 2010 júliusában Sozát a “kormány udvari bohócának” titulálta. Nem derül ki a hírügynökségi jelentésből, hogy az egy évvel ezelőtti esetért miért csak most kívánnak vádat emelni. Mindenestre az ABI azt írta, hogy a hivatlos vádemelés esetén a kormányzót fel kell függeszteni tisztségéből.