Bo Xilai-botrány: még az államfőt is lehallgatták

Még Hu Jintao kínai elnök telefonbeszélgetését is lehallgatta az a chongqingi különleges egység, amelyet a délnyugat-kínai tartomány bukott párttitkára, Bo Xilai utasítására hoztak létre a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemhez. A világsajtó szerint az 1989-es Tienanmen téri tüntetések leverése óta nem volt esemény, amely ennyire megrázta volna a kínai pártvezetést.

Még Hu Jintao kínai elnök telefonbeszélgetését is lehallgatta az a csungkingi különleges egység, amelyet a délnyugat-kínai tartomány bukott párttitkára, Bo Xilai utasítására hoztak létre a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemhez. A New York Times csungkingi hivatalnokokra hivatkozva azt írta, hogy rendszeresen lehallgatták a Pekingből érkezett magas rangú személyek telefonbeszélgetéseit is.

Az amerikai lap szerint Pekingben Hu Jintao elnök és egy Chongqingba kiküldött, korrupció elleni illetékes között folyt telefonbeszélgetés „fülelése” vághatta ki a biztosítékot Pekingben, talán nem is az, hogy Bo felesége gyilkosság gyanújába keveredett. A lehallgató hálózatot állítólag a párttitkár korábbi jobbkeze, Wang Lijun rendőrfőnök működtette, aki leváltása után februárban egy napra bemenekült a chengdui amerikai konzulátusra. Feltételezhetően kiteregette a Bo család piszkos ügyeit. Így azt a feltételezését is, hogy valójában megmérgezték Neil Heywood brit üzletembert, akinek halálát eredetileg túlzott alkoholfogyasztással magyarázták. Minthogy Wangot azóta a kínai biztonsági szervek tartják őrizetben, a felső pártvezetés nyilvánvalóan mindenről tud.

A világsajtó kommentárjai szerint a 30 millió lakosú Chongqing párttitkárának, Bo Xilainak tündöklése és bukása alighanem a kínai pártvezetést leginkább megrázó esemény az 1989-es Tienanmen téri tüntetések leverése óta. Márciusban közölték hivatalosan, hogy a „pártfegyelem megsértésének” indoklásával felmentették a párttitkárt. Később egy szűkszavú közlemény szerint Bót megfosztották központi és politikai bizottsági tagságától, feleségét pedig őrizetbe vették a brit állampolgár meggyilkolásában való részvétel gyanújával. Azóta a kínai média inkább csak ideológiai jellegű figyelmeztetéseket tesz közzé. Legutóbb a Global Times kommentárjában a Bo-ügy kapcsán azt fejtegette: súlyos hibákhoz vezethet, ha egy vezető túlértékeli személyes befolyását, mert így azt is képzelheti, a párt és a jog felett áll. 

Míg a kínai sajtó szerint majd a vizsgálat megállapítja, hogy mi történt, a nyugati lapok azt állítják: Bo Xilai és rokonsága jelentős vagyonra tett szert. Felesége állítólag a pénzek külföldre síbolása kapcsán neheztelt meg a brit üzletemberre, mert túl nagy sápot kért. Eközben a párttitkár országos példaként tolta előtérbe az egyenlősdivel és a maoista nosztalgiával „tetézett harcát” a korrupció ellen, amelynek során vállalkozók tucatjait, köztük Peng Zhimin milliomost, a Chongqing Hilton tulajdonosát ültették le, hat „maffiózót” ki is végeztek.

Bo Xilai kiterjedt lehallgató hálózatot működtetett, valószínűleg ezért állították félre
China's Chongqing Municipality Communist Party Secretary Bo Xilai (R) shakes hands with a high-ranking policeman after listening to Chairman and Party secretary of the Standing Committee of the National People's Congress (NPC) Wu Bangguo deliver the government's work report during the third plenary meeting of the NPC in the Great Hall of the People in Beijing March 9, 2012. Bo, whose ambitions for rising in the Communist Party leadership are under a cloud on Friday, defended his goal of a return to Mao-inspired socialism and derided his foes after an aide triggered a political storm by fleeing to a U.S. consulate. REUTERS/David Gray (CHINA - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.