Blokkol is meg nem is a Twitter
A fejlesztés lényege, hogy a Twitter ezentúl képes lesz egyes felhasználók tartalmait egy adott országban visszatartani úgy, hogy a világ többi részében továbbra is látják azokat. Korábban ugyanis ha egy tweetet töröltek, akkor az nemcsak egy adott országban, hanem sehol sem volt többé elérhető, írja a BBC. – A programot ma kezdjük el, még sosem használtuk ez előtt, de ha egy ország arra kér minket, hogy a területén egy adott tweetet tartsunk vissza, akkor először erről értesítjük a felhasználót, majd jelezzük azt is, mikor távolítottuk el az általa közzétett tartalmat – tájékoztattak a blogon.
A lépés felettébb hasznos a vállalatnak most, hogy egyre nagyobb, ugyanis a világméretű terjeszkedés során olyan országokba is el akarnak jutni, ahol „másfajta elképzelés él a szólásszabadság határairól”, írták blogbejegyzésükben. Ilyen például Franciaország vagy Németország, ahol tilos nácikat pártoló megszólalásokat kitweetelni.
Sok felhasználó megdöbbenését fejezte ki a lépés miatt, és néhányan rámutattak arra is, hogy milyen káros hatása lehet ennek a szólásszabadságra nézve. A Twitter – és a vele párhuzamosan működő közösségi oldalak, mint a Facebook – ugyanis vitatott, de mindenképpen fontos szerepet játszottak az Arab tavasztól a londoni zavargásokon át sokféle civil szerveződés létrejöttében. A mikroblog azonban – melynek 2011 szeptemberében több mint 100 millió aktív használója volt – úgy gondolja, egyensúlyt kell találnia az országok törvényei és a szólásszabadság közt. Azt azért kiemelik, hogy a Twitter továbbra sem fog működni minden országban, mert „néhány közülük olyan távol áll tőlünk, hogy képtelenek vagyunk ott megtelepedni”. Ilyen ország elsősorban Kína, ahol a Twitter blokkolva van, helyette pedig a Weibo nevű mikroblogot használják, melynek népszerűsége lassan az egekbe tör.