Berlusconi túlélte a bizalmi szavazást
Bizalmat kért kormányának az olasz parlamentben Silvio Berlusconi miniszterelnök a gazdasági válság kezelésének ügye és saját botrányai miatt, és azt péntek délután meg is kapta. Valószínű volt, hogy Berlusconi túléli a voksolást, de a szavazatarány nagyon szoros volt: a 630 képviselő szavazatainak eggyel több mint a felét, azaz 316 voksot maga mögött tudnia Berlusconinak, és pont ennyit is kapott.
Megnyert szavazás ide vagy oda, a BBC szerint a legtöbb olasz úgy véli, legkésőbb tavasszal általános választásokra lesz szükség. Berlusconi ez utóbbiról azt mondta, egy előre hozott megméretés nem oldaná meg az ország problémáit. Legutóbbi, 2008-as kormányra kerülése óta a médiamogulból miniszterelnökké lett polllitikus már az 51. bizalmi szavazást éli túl.
A szavazás előzménye, hogy a 2008-ban megválasztott negyedik Berlusconi-kormány kedden alulmaradt a tavalyi költségvetés zárszámadásáról tartott szavazáson, mert kormánypárti képviselők sem szavazták meg az indítványt. Ráadásul nemrég leértékelte Olaszország szuverén adósbesorolását a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő arra hivatkozva, hogy gyengültek az olasz gazdaság növekedési kilátásai és ezen a helyzeten a Berlusconi kormánya által tervezett reformok sem javítanak sokat.
A 75 éves miniszterelnök csütörtöki húszperces felszólalását csak a kormánypártok képviselői hallgatták meg, az ellenzék nem volt jelen az ülésteremben. „Én a helyemen maradok, és az általam vezetett kormánytöbbség tanúsítja, hogy Itáliának sikerülni fog kilábalni a válságból” - hangoztatta Berlusconi.
Azt mondta, kormányának nincsen alternatívája, mivel ez az egyetlen demokratikusan felhatalmazott testület, amely képes a nemzeti érdekeket képviselni a válság okozta feszültségben. Többször megismételte, hogy kormányával szemben „széthúzó, pesszimista, katasztrófáért kiáltó, spekuláns erők" állnak.
Berlusconi a nyáron bevezetett gazdasági megszorító csomagban szereplő reformok megvalósítását ígérte és azt, hogy akármilyen lehetetlennek is tűnik, de 2013-ra sikerül majd egyensúlyba hozni az olasz államháztartást. Az eurozónában Olaszországnak a legnagyobb az államadóssága: GDP-arányosan 120 százalék, ezért a legtörékenyebb országok között tartják számon.
Berlusconi négy perrel néz szembe, köztük az egyik ügyben azzal vádolják, hogy egy 17 éves lánynak fizetett szexért. Berlusconi népszerűségi indexe mélyrepülésben van, jelenleg 24 százalékon áll. A kormányfő tagadja az őt ért vádakat. Az elmúlt húsz évben 106 eljárás miatt Berlusconi 2500-szor kellett megjelennie a bíróság előtt. Ő és családja összvagyonát a Forbes amerikai magazin kilencmilliárd dollárra teszi.
Szombatra tömegtüntetés lesz Rómában - hasonlóan a New York-i és a madridi megmozdulásokhoz - a megszorítások ellen és a gazdasági válság helytelen kezelése okozta harag miatt.