Bizalmat kapott az átalakított francia kormány
A bizalmi szavazás tétje az volt, hogy a stagnáló gazdasági helyzet miatt az alig 13 százalékos tetszési mutatóval rendelkező Francois Hollande államfő és a 30 százalékon álló Valls legitimitást szerezzen a reformpolitika folytatásához. "Köszönöm a bizalmat, meg fogom szolgálni" - mondta a kormányfő az eredmény ismertetését követően.
A kormánytöbbség azonban jelentősen összezsugorodott Manuel Valls előző, áprilisban felállt kormányának támogatottságához képest: akkor még 306-an szavaztak bizalmat 239 ellenében, s a tartózkodók között még csak 11 szocialista volt. Délutáni beszédében a miniszterelnök elsősorban a baloldali elégedetlenkedőket próbálta arról meggyőzni, hogy a gazdasági reformok folytatása ellenére a kormány továbbra is baloldali politikát folytat.
"Igen, reformálunk és folytatni is fogjuk. De reformálni nem rombolást jelent. Reformálni nem visszalépést jelent" - fogalmazott Valls. Kizárta, hogy a francia munkáltatói szövetség (Medef) hétfői kérésének megfelelően a baloldal jelképének számító 35 órás munkahetet eltörölnék vagy engedélyeznék a garantált minimálbérnél alacsonyabb bérek fizetését, és 6 millió háztartás számára adócsökkentést is kilátásba helyezett 2015-re.
"A kormányzás ellenállás, a kormányzás kitartás, a kormányzás reformálás, a kormányzás az igazság kimondása, a kormányzása a bizalom kivívása, főleg akkor, amikor az nagyon nehéz" - tette hozzá.