Bildt: Nem minden hágai ítélet volt teljesen meggyőző
Szerbia újabb pofonként élte meg, hogy csütörtökön Ramush Haradinajt, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egykori regionális vezetőjét felmentették a szerb civilek megölésével kapcsolatos vádak alól.
– Nem szabad hagyni Szerbia, Horvátország és Bosznia-Hercegovina népeinek, hogy a fájdalom gátja legyen az ígéretes jövőnek – idézte a b92 hírportál a svéd kormányfő washingtoni szavait. Karl Bildt ugyanakkor hozzátette: bizonyos hágai ítéletek meggyőzőbbek voltak, mások kevésbé. Igaz, Haradinaj csütörtöki és Ante Gotovina horvát tábornok múlt heti felmentésének kommentálását megkerülte, mondván, nem olvasta az ítéletet.
Belgrád mind a horvát, mind a koszovói vádlott felmentését igazságtalan ítéletnek minősítette. Bár az államfő, Tomiszlav Nikolics szerint mindez bizonyítja, hogy a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetözi Törvényszék (ICTY) elfogult, a kormány képviselői óvatosabban fogalmaznak. Az ítéletet ugyan ők is vitatják, ám az együttműködés felfüggesztését az ICTY-jal, vagy a tárgyalásokat Pristinával nem függesztik fel, ahogyan cél maradt az EU-tagság is.
Az ICTY elmúlt féléves munkájáról készült értékelést a jövő héten az ENSZ Biztonsági Tanácsa is megvitatja. – Ez jó alkalom lesz arra, hogy jogi tényekkel támasszuk alá véleményünket a hágai testületről – nyilatkozta Aleksandar Vucic, szerb kormányfőhelyettes. – Azok az emberek meghaltak, és nem szolgáltattak nekik igazságot. A hágai törvényszéket nem érdekli a Krajinából elűzött 300 ezer szerb sorsa. Talán a szerbek élete kevesebbet ér másokénál? – tette fel a kérdést Vucic a parlamentben, jelezve az ENSZ BT-ben esedékes vita várható hangulatát.
Haradinaj felmentése megnehezíti a szerbek és az albánok közötti jó kapcsolat kialakítását – nyilatkozta a szerb igazságügyi miniszter. Nikola Szelakovics szerint az nem lehet, hogy Haradinaj, Gotovina ártatlanok, miközben a 15-22 évre elítélt Nebojsa Pavkovics, Vladimir Lazarevics és mások bűnösök. – Az erő fontosabb, mint a jog – vonta le az ítéletekből a következtetést az igazságügyi miniszter, aki szerint a kormánynak végig kell gondolnia, hogy lehetséges-e az együttműködés "a bűnözőket szabadon engedő bírósággal".