Bhután a boldogságra épít
Bhután kis himalájai királyságában az új alkotmány azt írja elő, hogy a kormányprogramokat nem a gazdasági eredmény, hanem az általuk generált boldogság alapján kell megítélni. A világ más részein nehezen viselik el a válság csapásait, de a kis buddhista ország vezetői remélik, hogy ők megtalálják a választ - írja a The New York Times.
Jigme Thinley miniszterelnök szerint a hóborította hegyek mögötti világ bajait a mértéktelen emberi mohóság okozza, ezért változásra van szükség: ezért a Gross National Product (GNP) helyett Gross National Happiness (GNH) a siker megfelelő mértékegysége.
Az ötlet Jigme Singye Wangchuk királytól ered, még az 1970-es évekből. Most ezt az elvet valóságos új tudománnyá fejlesztik a himalájai országban, és éppen akkor állították a kormánypolitika középpontjába, amikor erre szükség van - mondta a The New York Times-nak Kinley Dorji, a kormány tájékoztatási és kommunikációs minisztere. „Most mindenki látja, mire vezet az, amikor csak a gazdasági növekedésre koncentrálnak" - fűzi hozzá. A tavaly elfogadott alkotmány értelmében minden kormányprogramot - a mezőgazdaságtól a közlekedésen át a külkereskedelemig - a program boldogság-hozadéka alapján kell megítélni.
A miniszter magyarázata szerint a cél nem maga a boldogság, hiszen az minden ember szemében más lehet, hanem azoknak a feltételeknek a megteremtése, amelyek között országosan ennek - vagyis a GDH-nek - elérésére lehet törekedni.