Bezárás fenyegeti az Oltchimet
Hétfő reggel mintegy háromszáz alkalmazott tüntetett az igazgatóság központi épülete előtt, majd röviddel dél előtt a tüntetők elindultak Ramnicu Valcea felé. Ekkorra már mintegy hatszázan lehettek az Agerpres állami hírügynökség szerint. A munkások menetelése gyakorlatilag megbénította a kombináttól a városba vezető országutat.
A munkások kormányellenes jelszavakat skandáltak, és kérték az embereket, hogy csatlakozzanak a tiltakozásukhoz. „Ma mi, holnap ti", „Le a Ponta-kormánnyal!" - kiáltozták.
A szakszervezet illegálisnak tartja a kilátásba helyezett elbocsátásokat. - Úgy értesültünk, hogy ezer-ezerkétszáz alkalmazott munka nélkül marad mától vagy április 15-től. (A kombinátnak jelenleg mintegy 3300 alkalmazottja van.) Minket hivatalosan még nem értesítettek. Azonban a döntés törvénytelen, mivel nem dolgoztak ki és fogadtak el egy átszervezési tervet, az elbocsátásokról pedig nem konzultáltak a szakszervezetekkel - mondta Mihai Diculoiu, az érdekképviselet vezetője.
Az Oltchim alkalmazottai múlt héten is útzárral tüntettek, elmaradt béreik kifizetését követelve. Akkor ígéretet kaptak a februári fizetések folyósítására. Mihai Diculoiu szerinti a munkások azt is kérik, hogy a kormány öntsön tiszta vizet a pohárba: tegye egyértelművé, milyen jövő vár a kombinátra. Az alkalmazottak eltökéltek, hogy a tiltakozó megmozdulást kedden a fővárosban folytassák.
Varujan Vosganian gazdasági miniszter a Bursa című gazdasági lapnak adott nyilatkozatában elismerte: az állam képtelen újabb összegeket előteremteni, hogy biztosítsa a termelés folytatását a több száz millió euró adósságot felhalmozott létesítményben. A kereskedelmi bankok már megégették magukat, amikor az Oltchim csődvédelmet kért. Az állami tulajdonban levő CEC Bank azért nem hitelezheti meg a kombinátot, mert állami segélynek minősülne, ehhez pedig szükség van Brüsszel jóváhagyására. Ha az Európai Bizottságtól negatív válasz érkezne, az gyakorlatilag egyet jelentene a kombinát bezárásával. Állami támogatás nélkül kizárt ugyanis a vállalat talpra állítása és későbbi privatizálása.
A likvidálás a legrosszabb forgatókönyv nemcsak szociális, hanem gazdasági szempontból is. Vosganian szerint az Oltchim bezárása sokkal többe kerülne, mint a termelés újraindítása.
A gazdasági miniszter és a csődbiztos Gheorghe Piperea abban egyetértenek, hogy a kombinát megmentésének alapvető feltétele a társadalmi béke. Ha ugyanis az alkalmazottak munka helyett az utcán tüntetnek, az elriasztja a potenciális beruházót.