Bevándorlásról tárgyal az USA Kubával

Hat évi szünet után az Egyesült Államok és Kuba felújította a tárgyalásokat a bevándorlási kérdésekről. Obama feloldotta az Egyesült Államokban élő kubaiak hazalátogatására, illetve pénzátutalásaikra vonatkozó korlátozásokat.

Amerikai és kubai illetékesek keddi New York-i megbeszélésein terítékre kerültek a régi vitás kérdések, de a résztvevők azt mondták, hogy megvetették az alapját a jövőbeni tárgyalásoknak. Dagoberto Rodriquez kubai külügyminiszter-helyettes - a havannai küldöttség vezetője - gyümölcsözőnek nevezte a tárgyalásokat. Mint mondta: előrehaladást történt azoknak a területeknek a meghatározásában, amelyeken együttműködni kell a korábbi kétoldalú egyezmények végrehajtása végett.

Obama feloldotta az Egyesült Államokban élő kubaiak hazalátogatására, illetve pénzátutalásaikra vonatkozó korlátozásokat
A man cycles past a Cuban flag in Havana November 5, 2008. U.S. President-elect Barack Obama's promise of change reached across the Florida Straits on Tuesday as Cubans said his victory over John McCain gave them hope for better relations with the United States and improvement in their own lives. Obama's campaign vow to ease the 46-year-old U.S. trade embargo against Cuba and his willingness to consider dialogue with the Cuban government were a breath of fresh air after almost eight years of tough talk and hard-line policies from the Bush adminstration, Cubans said. REUTERS/Enrique De La Osa (CUBA)

Legutóbb 2003-ban tartottak kétoldalú bevándorlási tárgyalások. A Barack Obama vezette új washingtoni adminisztráció májusban tett javaslatot a párbeszéd felújítására, amit Havanna el is fogadott. Az új amerikai kormányzat szeretne javítani a két ország fagyos viszonyán: Barack Obama elnök ezért már elrendelte azon korlátozások feloldását, amelyek az Egyesült Államokban élő kubaiak hazalátogatására, illetve Kubába szánt pénzátutalásaikra vonatkoztak.

Ian Kelly washingtoni külügyi szóvivő közölte szerdán, hogy a bevándorlási tárgyalásokon való amerikai részvétel azt jelzi, hogy Washington érdekelt az építő szellemű párbeszédben a kubai kormánnyal. Az amerikai fél egyebek mellett azt akarja elérni, hogy a kubaiak tömeges bevándorlását megakadályozni hivatott korábbi megállapodásokkal összhangban használhasson egy kubai mélyvízi kikötőt, ahol biztonságban partra rakhatja a tengeren érkező illegális bevándorlókat. Azt is el szeretné érni, hogy amerikai diplomaták figyelemmel kísérhessék a visszatoloncoltak boldogulását, s Kuba fogadja vissza azokat a bevándorlókat, akik bűncselekményt követtek el az Egyesült Államokban, ezért nem kaphatják meg az amerikai állampolgárságot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.