Betiltották a Muzulmán Testvériséget

Kairóban hétfőn döntött így egy törvényszék. A konzervatív iszlamista szervezetet minden vagyonától megfosztják.

Hétfőn egy kairói törvényszék betiltotta és minden vagyonától megfosztotta a puccsal megbuktatott elnök, Mohamed Murszi mögött álló Muzulmán Testvériséget – írja a Reuters. A döntés értelmében a testvériség ezután semmiféle tevékenységet nem folytathat, akár kormányzati, akár nonprofit tevékenységről legyen szó, és az összes kapcsolódó szervezetnek is le kell húznia a rolót. Ezek közé tartozik a testvériség politikai szárnya, a Szabadság és Igazság Párt (FJP), amelynek vezetőjeként Murszi a tavalyi elnökválasztás után az államfői székbe ülhetett. Mohammed al-Szajed bíró ezen túl arra utasította az átmeneti kormányt, hogy a döntés elleni esetleges fellebbezés elbírálásáig a testvériséget minden vagyonától fossza meg.

Azután, hogy a 2011-es forradalom megbuktatta a korábbi elnököt, Hoszni Mubarakot, Murszi Egyiptom első szabadon választott elnöke lett, egészen addig, amíg az lemondásáért zajló tüntetéssorozat miatt a hadsereg le nem léptette. A puccs után a Muzulmán Testvériség hatalmas demonstrációkat szervezett, amelyeket több mint 800 halálos áldozatot követelő összecsapások után a hadsereg vert szét. A puccs után a testvériség 2000 tagját letartóztatták, köztük a szellemi vezér Mohamed Badie-t és a politikai irányításért felelős Khairat el-Shatert is. Ahogy a puccs óta házi őrizetben lévő Murszit, őket is erőszakra való felbujtással vádolják.

Megfigyelők szerint félő, hogy a Muzulmán Testvériség betiltása után Egyiptomon újra erőszakhullám söpör végig, és a fiatal iszlamisták az utcára viszik a dühüket. Ennek előjele volt, hogy vasárnap, az egyetemi félév első napján Kairóban és Alexandriában is szerveztek erőszakba torkolló tüntetéseket a hadsereg, illetve az általa kinevezett átmeneti kormány ellen.

A Muzulmán Testvériség 85 éve alakult, a Mubarak-ellenes forradalomig illegalitásban működött. A jogi státusza azóta is kérdéses: bár márciusban a szervezet nonprofitként (NGO) regisztrálta magát, ezt a Murszi elleni puccs után hatálytalanították, mondván, a testvériség gyakorlatilag saját magának adott ilyen státuszt. Az FJP mindvégig politikai szervezet volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.