Beszélő Tücsök nem kell a pártba
– Nem kellek a demokrata ajatollahoknak! – kommentálta kizárását a bölcsességei és családneve alapján Beszélő Tücsöknek tartott Beppe Grillo, aki felesége beszámolója szerint a tengerparton napozott, amikor eldöntötte: ringbe száll a demokrata pártvezérségért folyó versenyben.
Elhatározása pánikot robbantott ki a főtitkárválasztással egybekötött őszi kongresszusra készülő PD–ben. Grillóval nevetett Olaszország, amikor nyitás helyett, a pártszabályzat 3. cikkely 7. bekezdésére hivatkozva nemet mondtak a római központban; a PD felvetésére, hogyan lehet fôtitkár az, aki nem is párttag, Grillo megpróbált online belépni, sikertelenül. Végül a genovai humoristát a Nápolyhoz közeli, Martin Luther Kingrôl elnevezett pártszervezet fogadta be.
Erre a volt főtitkár Piero Fassino reagált úgy, hogy a PD nem taxi, amelybe akármikor be lehet szállni. Az igazságot pedig a PD üdvöskéje, az udinei pártkörzet EP-győztese, Debora Serracchiani mondta ki: „Kedvelem Grillót, de nem lehet tagja annak a pártnak, amelyet nem is szeret”.
A PD vezetősége ezután elvetette Grillo jelölését. „Képtelenek a megújulásra” – összegezte a humoristából lett néptribün, Olaszország első, a világ első tíz legolvasottabb bloggerének egyike, aki 2007 szeptemberében Vaffa Day-t hirdetett. Hívei – Milánótól a szicíliai Palermóig, és külföldön is megtöltötték a városok tereit, és elküldték a fenébe az (akkor baloldali) kormányt és az ellenzéket is.
Grillót idén júniusban a római szenátus alkotmányügyi bizottsága hallgatta meg arról a 350 ezer aláírással alátámasztott törvényjavaslatáról, hogy büntetett előéletű ne ülhessen a parlamentben, és a képviselők két mandátum után más munka után nézzenek. A Silvio Berlusconit meghallgatásán pszichopata törpének nevező Grillo javaslata megbukott.
A blogján nyíltan az Antonio Di Pietro vezette Értékek Itáliáját (IdV) támogató Tücsök nem titkolja, nem politizálni, provokálni szeret. Jelölése a PD gyengítését szolgálta, ami sikerült is. A baloldali diáktüntetéseken kifütyülik a menetből, amióta kiderült, hogy a Beszélő Tücsök jachton járja az olasz tengert.
A PD pedig nem éppen népszerű, az EP-választásokon 27 százalékkal eddigi legalacsonyabb eredményét érte el. A februári tartományi választások kudarca után távozott Romano Prodi – utód Walter Veltronit helyettesítő Dario Franceschini a főtitkári székben kíván maradni. Centrum-párti, és a kereszténydemokratákkal való szövetkezésre hajlik. Vetélytársa a pártelnök Massimo D’Alema bizalmasa, a baloldali Pierluigi Bersani. A két pártemberre alternatívát az orvos Ignazio Marino nyújthat.
Akárki is legyen az Olasz Kommunista Pártból (PCI) lett PDS, majd Olajfa Koalíció, 2007 –től pedig PD főtitkára, fordulat várható: a Prodi által 1996-ban egyesített baloldali erők szakadása. Az őszi pártkongresszussal vége lehet az eddigi kétpólusú olasz politikának.