Berlusconit kizárták a szenátusból
Szerdán az olasz szenátus megszavazta, hogy Silvio Berlusconi volt kormányfőt kizárják a testületből, amivel együtt a politikus elveszítette a mentelmi jogát is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a politikust akár azonnal le is tartóztathatják, mivel még több per is folyamatban van ellene, az egyikben, az úgynevezett Mediaset-perben adócsalás miatt tavaly egyéves börtönbüntetést kapott. Életkorára való tekintettel – 77 éves – ezt közmunkával töltheti. Eredetileg négy évre ítélték, de ezt végül egyre csökkentették. Börtönbe vonulnia nem kell, a házi őrizet és a közmunka között pedig ő választhatott. Húsz éven át, az 1994-ben megszerzett első miniszterelnöksége óta volt az olasz politikai élet markánsan meghatározó alakja.
Azelőtt, hogy a szenátus szavazott volna, Berlusconi egyébként gyásznapot, a „demokrácia gyásznapját” hirdette meg, és a tüntetésre összegyűlt hívei előtt azt ígérte, új pártja, a Forza Italia (FI) élén harcolni fog a „jó politikáért”. „Senkit nem üldöztek annyira, mint engem” – tette hozzá.
A szenátusi vita alatt rendkívül magasra csaptak az indulatok, két szenátor állítólag majdnem ökölre ment, Manuela Ripetti szenátor asszony (FI) pedig azt kiabálta, hogy a testület csak arra utazik, hogy „kinyírja” Berlusconit. „Berlusconit kizártuk. Egyen túl vagyunk. Most jöhet a többi” – twittelte a döntés után Beppe Grillo komikus, az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom elnöke.
Formális szavazás a szenátusnak otthont adó Palazzo Madamában egyébként nem volt, a dolog úgy nézett ki, hogy a szenátus elutasította azokat az indítványokat, amelyeket a testület választási bizottságának a javaslatához nyújtottak be az FI politikusai. A mentelmi bizottság októberben Berlusconi kizárása mellett foglalt állást. Pietro Grasso, a szenátus elnöke háromnegyed hatkor jelentette be, hogy ennek megfelelően a volt kormányfő elveszítette a szenátori székét és a mentelmi jogát is.
A Berlusconi maradása érdekében benyújtott kilenc indítvány többsége arról szólt, hogy az exkormányfőre ne alkalmazzák az úgynevezett Severino-törvényt. Ez azt mondja ki, hogy nem lehet a parlament tagja olyan személy, akit jogerősen több mint két év börtönbüntetésre ítéltek.
A 2012 októberi Mediaset-per után Berlusconit idén júniusban is elítélték, első fokon hét évre és a közügyektől való végleges eltiltásra az úgynevezett Ruby-ügyben, amiért pénzt adott egy kiskorú marokkói prostituáltnak, és visszaélt a miniszterelnöki hatalmával. Ez ellen az ítélet ellen fellebbezni akar. A Mediaset-perben született ítéletet a semmítőszék augusztusban hagyta jóvá.
Megy is, marad is
– Ez a demokráciáért való harc napja. A szélsőbaloldali bíróság 1994 óta küldetésének tekinti, hogy az igazságszolgáltatást a szocializmus felé vigye – harsogta Berlusconi a római rezidenciája, a Grazioli-palota előtt összegyűlt több ezer híve előtt. A „Lovag” rajongói transzparenseiken a „Vörös Brigádok” összeesküvését, illetve „államcsínyt” kárhoztatták; a Forza Italiának mintegy tucatnyi aktivistáját őrizetbe vették, egyvalaki pedig megpróbálta felgyújtani magát.
Mindez persze nem változtatott a lényegen: Berlusconi húsz év után kénytelen távozni a politikából. Hiába öltöztek mind feketébe a Forza Italia szenátornői a „gyásznapon” (volt, aki sötét színű sállal beérte), és hiába nevezte Alessandra Mussolini, a Duce az újfasisztáktól a jobbközépre átpártolt unokája „kis piranhának” Berlusconi új pártot alapított helyettesét, Angelino Alfanót, ez sem segített. Miután a szintén politikai veterán Giorgio Napolitano államfő nem kegyelmezett meg az olasz jobbközép térfelet teljesen uralt Berlusconinak, a szenátorok követték az igazságszolgáltatást.
Bár Berlusconi szerdán azt ígérte hívei előtt, hogy nem adja fel, egyelőre nem világos, hogyan is térhetne vissza a politika főáramába. De hogy így is közelebb legyen a tűzhöz, lakhelyét is Rómába tette át. A megfigyelők úgy látják, mint a milánói Corriere della Sera cikke is: Berlusconit semmi nem érdekli a saját túlélésén kívül. Ami viszont óvatosságra intheti ellenfeleit, az az, hogy a felmérések szerint az eredetileg futballszurkolókra épülő FI továbbra is az ország vezető pártja, több százalékponttal áll a PD előtt. FI-szavazó a milanos Mario Balotelli, az olasz csizma jelenlegi legnagyobb futballistája is.
Olaszország sorsa a tét
Azonban hiába számított rá, Berlusconi a Letta-kormány sorsát egyelőre nem tudja befolyásolni. A mentorához képest bőven fiatal miniszterelnök-helyettes, a 43 éves Alfano nemrég új pártot alapított Új Jobbközép (Nuovo Centro-destra) néven, és immár „kiskoalíciós” felállásban biztosítja a balközép Demokrata Párt (PD) vezette kabinet parlamenti többségét. Ezt bizonyította a keddi szavazás is a költségvetésről, amelynek során a FI hivatalosan is ellenzékbe vonult, a NCD mentő szavazatai viszont elégségesnek bizonyultak. Láthatókká váltak közben a Berlusconi szenátusi eltávolítására tett erőfeszítések körüli viszonyok is: itt a Berlusconi hátán politikussá lett, és „köpönyegéből” előbújt Alfanóék érezték méltatlannak, hogy még rájátsszanak a Brutus-szerepre. Viszont az olasz utca dühös embereit képviselő, populista Öt Csillag Mozgalom szívesen állt ezúttal a balközép és a centrum mellé, és adta meg a kegyelemdöfést az olasz politikát évtizedek óta domináló, eddig levakarhatatlan Berlusconinak.
A szenátusi verdikttel a volt miniszterelnök elvben hat évig nem térhet vissza választott pozícióba, azaz már bőven a nyolcvanas éveit taposhatja majd, amikor mentesülhet a jogkövetkezmények alól. Ám Berlusconi, akit eddig mindig is a céges, illetve politikai hatalom, meg a velük járó rivaldafény éltetett, nem nagyon szokta feladni. Igaz, egyik legutóbbi húzása már nem jött be, nem számolt pártbéli ellenzékével, és nem tudta megbuktatni a Letta-kormányt, amelynek egyébként most szurkolnak az európai elemzők. A tét ugyanis nem kevesebb, mint az euróövezet harmadik legnagyobb és meglehetősen, a GDP 130 százalékára eladósodott gazdaságának túlélése, illetve Olaszország 2014-es EU-elnökségének sikeres lebonyolítása.