Berlusconi mégis visszatér?

Minden attól függ, ki lesz a baloldal miniszterelnök-jelöltje 2013-ban – jelezte a volt olasz kormányfő.

Silvio Berlusconi a tulajdonában lévő Canale 5 csatornának adott interjúban pendítette meg, hogy esetleg mégis visszatér a nagypolitikába; részleteket erről a visszatérésről nem árult el, csak annyit mondott, hogy közeli figyelemmel kíséri a helyzetet, és annak függvényében dönt, kit indít miniszterelnök-jelöltként a baloldal a jövő évi választásokon. „Ha valaki részesült a megtiszteltetésben, hogy több mint tíz éven át vezesse az országot, akkor azt hiszem, helyes, hogy elgondolkodik, miként lehetne modernizálni Olaszországot” – fogalmazott a posztjáról egy éve távozott exkormányfő.

Silvio Berlusconi (jobbra) ezüstcsengővel jelezte Mario Monti (balra) kormányának első ülését 2011 novemberében. Mennének is, maradnának is
Newly appointed Prime Minister Mario Monti (L) looks on as his predecessor Silvio Berlusconi rings a silver bell, to signify the start of Monti's first cabinet meeting, at Chigi palace in Rome November 16, 2011. Monti formed a new technocrat government in Italy on Wednesday to tackle a major debt crisis threatening the entire euro zone and said he hoped it would placate financial markets. REUTERS/Tony Gentile (ITALY - Tags: POLITICS BUSINESS TPX IMAGES OF THE DAY)

A baloldal vezető alakulata, a Demokrata Párt (PD) vasárnap szavazott a leendő miniszterelnök-jelölt személyéről. Mivel a megméretésen Pier Luigi Bersani jelenlegi pártelnök és kihívója, Matteo Renzi sem szerezte meg a győzelemhez szükséges ötven százalékot – Bersanira a párttagok 45, Renzire a 35,5 százaléka adta a voksát – a jövő hét végi második fordulóban dől el közöttük a verseny – vagyis hogy ki lesz a baloldal miniszterelnök-jelöltje a jelenlegi kormányfő, Mario Monti után. A PD vezet Berlusconi pártja, a Popolo della Libertá előtt a népszerűségi listákon, azt pedig széles körben nagy sikerként ünnepelték, hogy vasárnapi szavazáson hárommillióan mentek el voksolni.

Berlusconi hétfői nyilatkozata fordulatot jelez: a volt miniszterelnök – akit adócsalás miatt október végén egy év börtönre ítéltek – nemrég még úgy nyilatkozott, hogy kiszáll a nagypolitikából, hogy bizonyítási lehetőséget adjon a fiatal generációknak. Tavasszal beszélt arról is, hogy új párt alapításán gondolkodik.

Ami Montit illeti, ő amellett, hogy Berlusconi lemondása óta miniszterelnök, örökös szenátor is, és Giorgio Napolitano elnök nemrég kategorikusan kizárta, hogy pártszínekben indulhasson a 2013-as választásokon. Napolitano célja szakértők szerint ezzel az, hogy távol tartsa Montit a pártharcoktól és az egész választási hadjárattól, amelyben középutas erőként amúgy sem lenne esélye a győzelemre. Ha azonban tavasszal egyik nagy párt sem szerez többséget, lehet újra Montit jelölni egy szakértői kormány élére – vagy Napolitano utódjának az államfői székbe. Monti ezzel összhangban már jelezte, elvállalna egy új miniszterelnöki megbízást, de választásokon nem szívesen indulna a tisztségért. Kormánya kemény megszorításokkal és reformokkal próbálta meg talpra állítani a halódó olasz gazdaságot; emiatt ugyan a társadalomban nagy a felhördülés, egymást érik a tüntetések és a sztrájkok, de az üzleti élet és a politikai centrum szívesen látná a jelenlegi kormányfőt az ország élén 2013 után is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.