Római patthelyzet: Letta jelenti a reményt

Újabb nyulat húztak elő szerdán a cilinderből az olaszok az épp két hónapja tartó kormányválság legújabb epizódjaként: Giorgio Napolitano, a napokban újraválasztott köztársasági elnök Enrico Lettát bízta meg az új kabinet megalakításával.

A februári választásokon hajszállal az élen végzett Demokrata Párt (PD) eddigi főtitkárhelyettese feltételekkel fogadta el a felkérést, és elmondta, hogy érzi a rá nehezedő felelősség súlyát. - A kormány nem születik meg mindenáron, csak akkor, ha megvannak rá a feltételek - mondta a PD kereszténydemokrata irányzatához tartozó, 47 éves (azaz az olasz politikában igen fiatalnak számító) politikus, aki saját Fiatján érkezett az elnöki palotába.

Enrico Letta
Deputy leader of Italy's centre-left Democratic Party (PD) Enrico Letta gestures as he speaks to reporters at the Quirinale Palace in Rome April 24, 2013. Italian President Giorgio Napolitano on Wednesday asked Letta to form a new government, signalling the end of a damaging two-month vacuum since elections in the euro zone's third largest economy in January. REUTERS/Max Rossi (ITALY - Tags: POLITICS ELECTIONS)

Letta, aki korábbi balközép kormányokban töltött már be miniszteri pozíciókat, csütörtökön kezdheti meg a koalíciós konzultációkat, és nem akarja ezeket elnyújtani. Nem kizárt, hogy még a héten visszatér Napolitanóhoz a Quirinale-palotába egyeztetései eredményeivel. A Confindustria munkáltatói szervezet vezetője szerint a kormányválság első 45 napja így is az olasz GDP egy százalékába került már az adófizetőknek.

- A legfontosabb most az új kormány megalakítása, és erre van is 90 százalék esély. Ráadásul most nem egy „alacsony intenzitású”, pár hónapra, a választási reformmal megbízott kabinet megalakításáról van csupán szó, mint korábban, hanem egy valódi politikai kormányról, amelyben Silvio Berlusconi jobbkeze, Angelino Alfano is helyet kaphatna. Más kérdés, mit szól ehhez a PD baloldali tagsága - mondta lapunknak Stefano Bottoni jelenkortörténész, akit a Bolognai Egyetemen értünk el telefonon.

A leendő kabinetnek szélesebb legitimitást adhat, ha, mint arra számítanak is, támogatja Mario Monti ügyvezető kormányfő centrista, Polgári Választás elnevezésű pártja is. Sőt szó van arról, hogy Monti megkaphatná a külügyminiszteri tárcát, személyes tekintélyével növelve az olasz kormány elismertségét külföldön. Vagyis a Beppe Grillo volt humorista vezette tiltakozó tömörülést, az Öt Csillag Mozgalmat és egy kisebb baloldali pártot leszámítva a teljes politikai spektrum támogatását élvezné az ilyen módon.

Mint Bottoni elmondta, a választási reform, az összesen ezerfős szenátori és képviselői testület radikális csökkentése továbbra is napirenden van Olaszországban. Sőt ismét felmerült a köztársasági elnöki jogkörök kiterjesztése francia mintára vagy a „tökéletes kétkamaraiság”, vagyis annak gyengítése, hogy a törvényjavaslatoknak a parlament mindkét házát meg kell járniuk oda-vissza.

Letta megbízása azt követően merült fel, hogy az amúgy teljes belső válságba sodródott Demokrata Párt mindkét szárnyának vezetője, Pier Luigi Bersani távozó főtitkár és a fiatalabb nemzedék képviselője, Matteo Renzi firenzei polgármester is támogatta azt. Sőt „teljes megelégedettségét” fejezte ki az elmúlt napokban szintén felmerült nagyobb név, a kormányfői tapasztalatokkal is rendelkező Giuliano Amato is. Amato kinevezését a Berlusconi Szabadság Népével szövetséges Északi Liga nem támogatta volna. Korábban pedig egyfajta „Monti II”, azaz egy új név alatt működő, de lényegében szintén ügyvezető kormány terve vetődött csak fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.