Berlusconi esete az alkotmánybírósággal
Az ellenzék tegnap este a római elnöki palotával szembeni alkotmánybíróságnál ünnepelte, hogy a miniszterelnököt megfosztották a neki tavaly márciustól mentelmi jogot biztosító törvénytôl. Hónapok óta áll a milánói bíróságon a Berlusconival szemben indított három per korrupció és adócsalás vádjával. Ugyanakkor a tizenöt alkotmánybíró kimondta, hogy kormányfői elfoglaltságaira hivatkozva Berlusconi távol maradhat. Erről a mindenkori bíróság dönt majd – a miniszterelnök és az ügyészségek közötti vita végtelen folytatásával. "Megbomlott a demokratikus rend! A bírák győztek a politika felett!" – kiáltották a kormány miniszterei. Berlusconi már a döntés előtt azt nyilatkozta: nem számít, ő marad a helyén, megszokta, hogy a kommunista bíróságok üldözik.
Az alkotmánybíróság a kompromisszumot választotta. Nem vállalta a kormányfőbuktatás felelősségét, azután, hogy Berlusconit volt szövetségese, a Képviselőház elnöke, Gianfranco Fini kétszeres bizalmatlansági indítvánnyal sem tudta leszavaztatni a parlamentben. 1994-es politikai színrelépése óta Berlusconi egyszer, 2003-ban jelent meg a bíróság előtt. Az alkotmánybírák most szabad utat adtak a mentelmi jogról szóló törvényt egészében megbuktatni akaró népszavazásnak is, ennek időpontja tavasszal lehet.
Fini és az alkotmánybíróság után következik a neheze: Berlusconinak bizonyítania kell, hogy mandátuma félidején képes a kormányzás folytatására. Az oldalán maradt egyetlen szövetséges, az Északi Liga az ország szövetségi állammá való átalakításának január végi szavazásától teszi függővé a kormányban való maradását.
Az olaszokat azonban nem az ország egyik leggazdagabb emberének bírósági ügyei érdeklik: a torinói Fiat-gyárban a csütörtök esti műszakban kezdődött és ma lezáruló szavazást követik. A munkások arról döntenek, hajlandóak-e intenzívebb munkatempót teljesíteni, az eddigi negyven helyett akár százhúsz túlórával is, hogy a Fiat ne vigye a termelést külföldre.