Berlusconi nem indul több választáson
Az olasz kormányfő, Silvio Berlusconi szerdán úgy nyilatkozott a La Stampának, hogy ha Olaszországban előrehozott választásokat tartanak, ő nem indul azokon - mondta alig egy nappal azután, hogy tegnap bejelentette: kész lemondani posztjáról, ha a parlament megszavazza az ország szempontjából kulcsfontosságú gazdasági reformokat, írja a BBC.
- Amint a törvényt elfogadták, vvisszavonulok, és mióta kiderült, hogy nincs más lehetőség egy többségi kormány felállítására, csak a lemondásom, úgy látom, egy előrehozott választás lehetne a megoldás mindenre. Ezt februárban meg lehetne tartani, és én ígérem, hogy én nem fogok indulni rajta - mondta.
Berlusconi az után hozta meg döntését, hogy a parlament alsóházában megszavazták a 2010-es költségvetés zárszámadását, ám kiderült, hogy a képviselők többsége nem támogatja tovább a miniszterelnököt. Az alsóházi képviselőknek alig a fele szavazott rá, az ellenzék tartózkodott, és még Berlusconi saját pártjából is sokan "ellógtak" a voksolásról, így a 630 képviselőből csak 308-an szavaztak mellette.
Berlusconit az olasz gazdasági válság növekedése közepette mind szövetségesei, mind az ellenzék sürgette, hogy mondjon le, és a pénzpiacok mozgásából is az derült ki: az esetleges lemondás megnyugtatná a csapongó tőzsdeárfolyamokat.
– A kormánynak nincs többé többsége – jelentette ki Pierluigi Bersani, a legfőbb ellenzéki erő, a Demokrata Párt főtitkára a délutáni szavazás után, majd felszólította Berlusconit: kérje fel Giorgio Napolitano államfőt, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat egy új kormány megalakításáról.
Bár az olaszok államadóssága a görögökéhez viszonyítva alacsony, 1900 milliárd eurós adósságuk miatt a szakértők szerint ők lehetnek a következő ország, amelyik bedől. A mostani döntés hatására azonban eddig a hónap végére várt költségvetési vita és szavazás is felgyorsulhat. Rómában jelen pillanatban is egy EU-s csapat vizsgálja, hogy lehetne csökkenteni az olaszok államadósságát.
Szédítő magasságokba emelkedtek az olasz államkötvények hozamai
A BBC jelentése szerint a 10 éves lejáratú papírok esetében átlépte a 7 százalékot és már a 7,2 százalékos szintet nyaldossa.
Ez már csak azért is roppant borús hangulatra ad okot, mert elemzők arról beszéltek az elmúlt napokban, hogy Olaszország abban az esetben nem, vagy csak roppant nehezen tudja refinanszírozását megoldani a piacról, ha 6 százalék fölé emelkednének az államkötvényeinek hozamai.
A hírek szerint az olasz bankok már most kétségbe vannak esve, s lényegében közvetlen telefonkapcsolatban vannak az Európai Központi Bankkal (EKB). A helyzetet jól jellemzi, hogy a kötvényhozamok szintje ezen a lejáraton legutóbb 1999-ben volt ilyen magasséágokban. Az befektetők éppen ezért az elmúlt hetekben hallottaknál már sokkal nyíltabban arról beszélnek, hogy Róma lehet a hitelválság következő áldozata. Összehasonlításként érdemes azt megemlíteni, hogy az Európában jelenleg irányadónak tekintette német, 10 éves papírok hozamszintje mindössze 1,73 százalék.
A Barclays Capital elemzői sokkal borúlátóbban nyilatkoznak. Nemes egyszerűséggel úgy vélik: Olaszországnak semmi esélyes sincs a túlélésre. A pénzintézet szerint már 5,5 százalékos hozamszint mellett sem tudja az olasz állam hosszútávon megújítani lejáró hiteleit, mert egyszerűen ezen a szinten ez már túl drága számára.
Ráadásul egy gát – azaz további emelkedés mellett, ami éppen ma délután is látható – átszakadása esetén pánikhangulat is kialakulhat a piaci szereplők körében, amely mintegy ördögi kör, tovább emelheti az olasz szinteket, s az ország így egyre közelebb kerülhet a csődhelyzethez.