Berlusconi bűnös, de maradhat a politikában

Csütörtökön Rómában a legfelsőbb jogi fórum, a semmítőszék jóváhagyta az egy év börtönről szóló tavalyi ítéletet az olasz exkormányfő ellen indított Mediaset-perben. A háromszoros exminiszterelnök azt mondja, nem ezt érdemelte Itáliától, de kormánybukás valószínűleg nem lesz, mert a közügyektől való eltiltását másodfokra utalták vissza.

A várakozásokat a végsőkig feszítve, órákon át tartó bejelentés keretében csütörtökön Olaszországban a legfelsőbb jogi fórum, a semmítőszék is bűnösnek mondta ki Silvio Berlusconi exkormányfőt, a jobboldali Szabadság Népe (PdL) pártszövetség elnökét a politikus ellen adócsalás miatt indított Mediaset-perben. Berlusconit első fokon októberben egy év börtönre ítélték, a közügyektől pedig öt évre eltiltották. A semmítőszék csütörtökön a börtönbüntetést jóváhagyta, de a közügyektől való eltiltást másodfokra visszautalta. Ez azt jelenti, hogy Olaszországban egyelőre marad a helyén az a kormány, amelyben a PdL kisebbik partnerként a baloldali Demokrata Párttal (PD) lépett nagykoalícióra. (Bár Berlusconi korábban megígérte, hogy bármi történjék is vele, a koalíció marad, a PdL „héjái” már többször fenyegettek azzal, hogy otthagyják a kabinetet, ha a semmítőszék is ellene ítél, Ennek más, messzire ható következménye is lehet. Ha ugyanis Berlusconit eltiltják a közügyektől, és rántja magával a kormányt, Olaszországon újra úrrá lehet egy, a februári parlamenti választások utáni helyzetet idéző politikai káosz. Előrehozott választásokat sem a PdL, sem a PD nem akar, hiszen azok a radikális ellenzéket, az Északi Ligát és a komikus Beppe Grillo fémjelezte Öt Csillag Mozgalmat dobhatják a felszínre, ráadásul a dominóban ezután az az eurózóna következhet, amelynek Athén, Lisszabon és Madrid mellett Róma jelenti az egyik gyenge láncszemét.) A semmítőszék csütörtökön valószínűleg a gazdasági helyzetre tekintettel is húzta órákon át a bejelentést: megvárták, amíg bezárnak a tőzsdék.

Berlusconi a római szenátusban
Berlusconi a római szenátusban. Pozíciókra számít

Az elsőfokú ítéletben Berlusconi eredetileg négy évet kapott, de ezt egy amnesztiatörvény miatt azonnal egy évre csökkentették. A közügyektől való eltiltás – amelyet most a semmítőszék másodfokra utalt vissza – tegnapig öt évre szólt, Berlusconi védelmének szerdán azonban sikerült elérnie, hogy három évre mérsékeljék. Az októberi elsőfokú ítéletet a fellebbviteli bíróság másodfokon májusban hagyta jóvá.

Amióta húsz éve, 1994-ben először miniszterelnök lett, rengeteg per indult Berlusconi ellen, a mostani azonban az első, amelyben el is ítélték. Az ügy adócsalásról szólt, benne nyakig Berlusconi médiabirodalmának alappillérével, a Mediasettel. Kiderült ugyanis, hogy a Mediaset tulajdonában lévő cég, az RTI 1994 és 1999 között amerikai filmek forgalmazási jogának a megvásárlásakor a valódi vételi árnál magasabb kiadási költségekről számolt be, így kevesebb adót fizetett be Olaszországban, mint amennyit kellett volna. Ezekkel az ügyletekkel Berlusconi öt év alatt 280 millió eurót keresett, a pénzt pedig egy brit ügyvéd, David Mills közreműködésével egy családi vállalaton, a Fininvesten keresztül offshore cégszámlákra utalták. (Mills Tony Blair exkormányfő egyik közeli munkatársának, Tessa Jowell volt kulturális miniszternek a férje. Berlusconi 600 ezer dollár kenőpénzt fizetett ki neki a kilencvenes években azért, hogy számára kedvező tanúvallomást tegyen két, a médiabirodalmát érintő perben.)

Berlusconi ügyvédje, Franco Coppi szerdán a semmítőszék előtt még azzal érvelt, hogy az RTI csak a törvény adta kiskapukat használta ki, az első- és másodfokú bíróság viszont tévedett, amikor büntetőjogi pert csinált az ügyből. Még ha bűnös is, Berlusconinak meg kellene úsznia pénzbüntetéssel – állította a törvényi kiskapukra hivatkozva a védelem.

A semmítőszék csütörtöki döntése után Berlusconinak nem kell bevonulnia, a kora miatt – most 76 éves – az ítéletetet közmunkára vagy házi őrizetre változtatják, mint minden hetvenévesnél idősebb olasz esetében. A közmunka és a házi őrizet között októberig maga választhat, de ahogy korábban mondta, közmunkára ő aztán nem fog menni, mint egy „átnevelendő bűnöző”. Ami a házi őrizetet illeti, alighanem túléli majd. Az Olaszországban „a Lovag” gúnynéven ismert politikus – aki az egész Mediaset-pert „kommunista bírók” bosszúhadjáratának tartja – Róma ókori emlékekben gazdag negyedében, Campo Marzióban él, ahol lakosztályt bérel egy patinás épület, a Palazzo Grazioli emeletén. Szeret itt lenni, 2011 novemberében legalábbis itt jelentette be, hogy idő előtt, három év után lemond a harmadik miniszterelnöki tisztségéről. Rómában akkor hatalmas tömeg ünnepelte, hogy a nevével fémjelzett korszaknak vége az olasz politikában, csütörtökön pedig sokan gyűltek össze a semmítőszék épületénél is, pezsgőt bontani, hogy ennyi volt, további fellebbezésnek helye nincs, Berlusconit életében először jogerősen elítélték. De kint voltak az utcákon az exkormányfő hívei is, „Silvio hadserege” Rómában tartott szimpátiatüntetést a politikus mellett. Ezután biztos, ami biztos, feszültségtől tartva a Palazzo Grazioli környékét a hatóságok este lezárták.

A politikai elit egyelőre visszafogottan reagált Berlusconi elítélésére. Andrea Martella, a PD egyik magas rangú politikusa szerint Enrico Letta miniszterelnök kormánya előretekint, párttársa, Guglielmo Epifani pedig úgy vélte, a döntést tiszteletben kell tartani, a PdL felel a kormány fenntartásáért, ők a maguk részéről „figyelni fogják”, hogy a partner mit csinál. Hivatalos bejelentések szerint Letta egyáltalán nem fog kommentárt fűzni az ügyhöz a nyilvánosság előtt, a kormányfő csütörtökön mindössze annyit mondott, nyugalomra és az ítélet tiszteletben tartására szólítja fel az olaszokat. Így tett Giorgio Napolitano államfő is. Eközben Grillo a blogján a berlini fal leomlásához hasonlította a semmítőszék döntését: „Berlusconi halott. Éljen Berlusconi! Bukása olyan, mint a berlini falé 1989-ben!” Az egyik ismert politológus, Massimo Giannini szerint csütörtökön Olaszországban „összeomlott a büntethetetlenség mítosza”.

Maga Berlusconi csütörtök éjjel a saját televíziócsatornáin sugárzott videoüzenetében az ártatlanságát és politikai elkötelezettségét hangoztatta: Megfosztottak személyes szabadságomtól és jogaimtól, de a politika színterén maradok - mondta a rezidenciáján rögzített videón. Újra elővette a szólamot, hogy 1992 óta a „kommunista” ügyészség precedens nélküli hajtóvadászatának az áldozata. Nem ezt érdemeltem Itáliától – tette hozzá, végezetül bejelentve, hogy a „szabadságért folytatott” küzdelme a Forza Italia (Hajrá Olaszország) mozgalom újraindításával folytatódik.

Az ítélet kapcsán sokakat érdekel az is, hogy Berlusconi után mi lesz a PdL-vel. Ez még nagy kérdés, a pártnak ugyanis nincs olyan politikusa, aki felérne a Lovag befolyásával és népszerűségével. A szakértők többsége azt mondja, Berlusconi előbb-utóbb visszavonul, névleg a legidősebb lányára, a 46 éves Marinára bízza a vezetést, és a háttérből irányít majd.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.