Berlusconi kész a végső harcra
Paolo Bonaiuti, a miniszterelnök szóvivője bejelentette, hogy szerda reggel összehívják a minisztertanácsot, amelynek rá kell majd bólintania Silvio Berlusconi kormányfő kérésére. Berlusconi támogatottsága július végén vált kétségessé, amikor Gianfranco Finit - a PdL másik alapítóját és házelnököt - kizárták a pártból, és ő magával vitt néhány embert.
Berlusconi szerdán öt pontban mondja el, hogyan akarja folytatni 2013-ig, és biztosnak tűnik a győzelemben, vagyis a Finivel való leszámolásban. 316 szavazatra van szüksége, a Fini-hívek alkotta Jövő és Szabadság (FLI) frakció 34 tagja pedig nem biztos, hogy testületileg a koalíció buktatására szavaz. A sajtó arról ír, hogy Berlusconi egyenként győzi meg a képviselőket támogatásáról. Az előrehozott választás az Északi Ligán kívül senkinek sem érdeke, a kormányfő bukásával pedig Fini veszítene többet, hiszen még erőtlen az a jobboldal kizárólagos utódlására.
Csak parlamenti többséggel maradok, és Fini mondjon le a házelnöki székről - hangoztatja a 74. születésnapját éppen szerán ünneplő Berlusconi. Egyedül a választóknak tartozom, nem mondok le - válaszolja a képviselőház elnöke Gianfranco Fini. Hónapok óta tart a kormányválság, Berlusconi távozzon! - kiáltja a történelmi minimumra süllyedt ellenzék. Előrehozott választásokkal nézzük meg, melyik most a legnagyobb párt - sürgeti a két egykori szövetséges közti leszámoláson nevető harmadikként az Északi Liga.
A kormányfő tulajdonában lévő sajtó Fini elleni kampánya megtette hatását: a korrupt Berlusconival szemben önmagát az igazság bajnokaként hirdető politikusnak a hétvégén azt kellett magyaráznia, hogy pártja Monte Carlo-i lakásában miért saját sógora lakott. A feszültséget szándékosan növelte az Északi Liga vezére, Umberto Bossi kijelentése arról, hogy Róma lakosai disznók, a pártok nélküli politikát akaró Beppe Grillo humorista pedig százezres tömeget vitt utcára.
A politikusok vitája romba dönti Itáliát - kért felelősségteljes kormányzást Giorgio Napolitano államfő, a gyáriparosok és az olasz püspöki kar is, miközben sztrájkolnak a pedagógusok és 2500 hajógyári munkás kockáztatja az elbocsátást.