Berlusconi: még egy botrány a nyugdíjig

A G8-csúcs alatti belpolitikai tűzszünet folytatására kérte kormányt és ellenzéket az olasz államfő. Van azonban, aki nem tud engedelmeskedni Giorgio Napolitano felhívásának.

Még az újságírósztrájkot (és az ezt kiváltó sajtótörvény parlamenti megvitatását) is őszre halasztották a l'aquilai világcsúcsra meghirdetett béke fenntartására, miután Napolitano mértéktartást szorgalmazott a miniszterelnök Silvio Berlusconi nőügyei miatt május óta lángoló belpolitikai küzdelemben.

Napolitano példát mutatott: aláírta a kormány újabb közbiztonsági csomagját, külön levélben hangoztatva fenntartásait az illegális bevándorlás bűncselekménnyé nyilvánításáról és a polgárőrségek törvényes rendfenntartó erővé való előléptetéséről.

Hiába a forró nyár, a Berlusconi vezette jobbközép a tengerparti vakációzás helyett a parlamentben gyártja a törvényeket. Ezért mentette fel magát az államfői felhívás alól az Antonio Di Pietro vezette Értékek Olaszországa (IdV), ellenzéki kötelességnek nevezve az igazságügyi reformmal és a külföldre menekített vagyonok adókedvezményes hazahozatalának megszavazásával szembeni tiltakozást. A Tiszta Kezek ügyészségi vizsgálatsorozat óta Berlusconi első számú ellenségeként fellépő Di Pietro engedetlenségét  az Napolitano céltalan Berlusconi-ellenességnek tartja. Az IdV viszont éppen ezzel duplázta meg voksait nyolc százalékra a nem régi EP-választásokon.

Miközben az ország a G8 olasz sikerén ujjongott, amely a külföldi sajtó szerint is újból államférfivá léptette elő a playboy Berlusconit, Di Pietro egész oldalas fizetett felhívást jelentetett meg az International  Herald Tribune-ben és a The Guardianban a veszélyben forgó itáliai demokráciáért. A saját magának megszavaztatott immunitás nélkül Berlusconit elítélték volna az angol ügyvéd David Mills 600 ezer dolláros megvesztegetéséért, ő viszont a legfelsőbb bíróság elnökével vacsorázik - rótta fel Di Pietro.

Berlusconi a maga részéről már a G8 előtt bejelentette: stílust vált. Ötödik unokája megszületését ünneplő nagyapaként úgy döntött, a Noemikról és Patriziákról elhíresült római rezidenciájáról a kormánypalotába költözik. A szintén nudista Mirek Topolánek volt cseh miniszterelnökről, és a félmeztelen lányokról készült paparazzo-fotókról ismert szardíniai Villa Certosa helyett a földrengés sújtotta l'Aquilában tölti augusztusi szabadságát. „Egy időre eltűnök, hogy ősztől megújulva folytassam munkám. Támogatottságom még a kormánytól független felmérések szerint is 64 százalék, az egyiptomi Hoszni Mubaraknál is népszerûbb vagyok!" - hangoztatta.

Hacsak a nápolyi Noemi 18. születésnapi bulija és a kormányfőhöz Bariból éjszakázni járó Patrizia után nem bukkan fel újabb „barátnő", a G8 előtti ellenzéki vélemények szerint bukásra álló Berlusconit egyelőre nem fenyegeti a nyugdíjazás veszélye. 

Silvio Berlusconi l'Aquila romjai között. Playboyból újra államférfi?
Italy's Prime Minister Silvio Berlusconi pauses during a Liberation Day speech near buildings destroyed by an earthquake in the L'Aquila suburb of Onna April 25, 2009. Italy's G8 partners have welcomed Berlusconi's decision to move July's summit from the Mediterranean island of La Maddalena to the earthquake-hit city of L'Aquila, an Italian official said on Friday. REUTERS/Alessandra Tarantino/Pool (ITALY POLITICS DISASTER HEADSHOT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.