Berlinben tárgyalt az ukrán ellenzék
Vitalij Klicsko a találkozó után tartott sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy Németország jelentősen hozzájárulhat a helyzet rendezéséhez, hiszen a berlini vezetésnek, és különösen Angela Merkelnek, rendkívül erős befolyása van a nemzetközi politikában.
Az Ütés (UDAR) nevű párt elnöke a kijevi kormányzattal szembeni esetleges uniós szankciókkal kapcsolatban azt mondta, hogy az Európai Uniónak (EU) mérlegelnie kell a beutazási tilalomtól a számlák zárolásáig valamennyi lehetőséget.
Arszenyij Jacenyuk, a Haza (Batykivscsina) nevű párt vezetője a tájékoztatón egyebek között kiemelte, hogy a kancellárral tárgyaltak a pénzügyi segítség lehetőségéről is. Az EU kész támogatni Ukrajnát, jelenleg egy 610 millió eurós azonnali támogatásról van szó, amelyet az elképzelés szerint az ország reformok végrehajtásáért cserébe kaphatna meg - mondta a politikus.
A sajtótájékoztatót nem a kancellári hivatalban, hanem Merkel pártja, a CDU parlamenti frakciójának sajtótermében tartották, maga a kormányfő pedig csupán a szóvivője útján kommentálta a találkozót. Steffen Seibert közleménye szerint Merkel a találkozón kifejtette, hogy az amnesztiatörvény hatályba lépése pozitív lépés, amelynél azonban nem szabad megállni, hanem előre kell lépni a kormányalakítás és az alkotmányreform ügyében is.
Egy név nélkül nyilatkozó magas rangú német kormányzati tisztségviselő hétfőn Berlinben az ukrajnai válságra vonatkozó német törekvéseket vázolva azt mondta, hogy Németország a közös uniós fellépést szorgalmazza. Ezért Berlin nem törekszik külön német álláspont megjelenítésére a nyilvánosságban, hanem átengedi a terepet Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek. A német diplomácia a háttérben rendkívül intenzíven dolgozik és szoros kapcsolatban áll az ukrajnai belpolitikai konfliktus valamennyi jelentős szereplőjével, kivéve a szélsőséges nacionalista, újnáci erőket - tette hozzá.