Stratégiai jelentőségű az Északi Áramlat

Európa gázellátása szempontjából Németország és Oroszország egyaránt stratégiai jelentőségűnek tekinti a tervezett balti-tengeri földgázvezetéket, az Északi Áramlatot – szögezte le közös sajtóértekezleten Angela Merkel német kancellár és Dmitrij Medvegyev orosz elnök. Lengyelország politikai szándékot lát a feje felett átnyúló elképzelésben.

Ezt hangsúlyozta a csütörtöki tárgyalásokat lezáró közös sajtóértekezleten a München melletti schlessheimi kastélyban a német kancellár és az orosz államfő.

Angela Merkel úgy vélekedett, hogy az Északi Áramlat és a  Nabucco kiegészíti egymást, míg Dmitrij Medvegyev azt hangoztatta,  hogy hazája „nem féltékeny” a Nabuccóra. Moszkva amellett van, hogy Európa gázellátása több forrásból is biztosítható legyen – állította.

A hagyományos kormánykonzultációkkal párhuzamosan tartott különtalálkozón Merkel és Medvegyev több nemzetközi kérdést is érintett, így értesülések szerint Iránt és Észak-Koreát is. Ezekkel kapcsolatban a sajtóértekezleten csak annyi hangzott el, hogy igen közel álltak egymáshoz az álláspontok. Kérdésre válaszolva mindketten támogatták a nukleáris leszerelést célzó erőfeszítéseket, szükségesnek nevezték a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozását.

Az orosz államfő megerősítette korábbi javaslatát egy új európai biztonsági rendszer létrehozására. Úgy vélte, hogy mindennek magában kell foglalnia a már meglévő biztonsági intézményeket, beleértve a NATO-t is. Merkel ezzel összefüggésben csak annyit mondott, hogy további tárgyalásokra van szükség.

A német kancellár rendkívül sajnálatosnak nevezte a csecsenföldi emberi jogi aktivista, Natalja Esztyemirova meggyilkolását, az orosz hatóságokat a merénylet hátterének feltárására szólította fel. Medvegyev - szakértők szerint orosz államfőtől szokatlan módon - rendkívül elismerő szavakkal méltatta Esztyemirova tevékenységét, hangoztatva, hogy az ilyen jellegű fellépésre szükség van. Az orosz államfő a gyilkosságot provokációnak nevezte, és emlékeztetett arra, hogy már elrendelte haladéktalan kivizsgálását. Az elnök a tettes, illetve tettesek kézre kerítését ígérte.

A kétoldalú kapcsolatokat mind Merkel, mind Medvegyev stratégiai viszonyként jellemezte. Medvegyev közölte, hogy mielőbbi oroszországi látogatásra hívta meg Merkelt. Aki viszont azt jelentette be, hogy a berlini fal lebontásának 20. évfordulójával kapcsolatos, november 9-iki ünnepségekre az akkori események egyik főszereplője, Mihail Gorbacsov volt szovjet államfő mellett a jelenlegi orosz elnököt is várja.

Merkel és Medvegyev találkozójával, valamint a kormánykonzultációkkal egy időben rendezték meg az úgynevezett szentpétervári párbeszéd újabb fordulóját, amelynek keretében a két ország politikai, gazdasági és kulturális életének csaknem 200 vezető képviselője az együttműködésről tárgyalt.

Az orosz-német energiadiverzifikációs szólamok ellenére Lengyelország hajlamos az ellene szövetkező két nagyhatalom sakkjátszmájaként beállítani az Északi Áramlatot. Ennek kiépítése a Balti-tenger alatt – hangzik az érv – nagyságrendekkel többe kerül, mintha a már létező, Lengyelországon áthaladó vezeték mellé húznának fel egy párhuzamos csőrendszert. Ha az orosz energiaóriás Gazpromnak 51 helyett mondjuk csak 49 százalékos részesedése lenne a projektben, Moszkva azonnal elállna a megvalósítástól – mondják Varsóban.

 

Angela Merkel és Dmitrij Medvegyev a schlessheimi sajtótájékoztató előtt
Merkel, Medvegyev
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.