Bengázi támadás: százoldalnyi levelezést tettek közzé

A Fehér Ház szerdán nyilvánosságra hozott százoldalnyi elektronikus levelezést, amely amerikai kormányzati szervek között zajlott a líbiai Bengáziban az ottani amerikai diplomáciai képviselet ellen tavaly szeptemberben elkövetett támadás ügyében.

Barack Obama amerikai elnökre nagy nyomás nehezedik, mert a republikánus politikusok azzal vádolják a kormányzatot, hogy megpróbálta eltussolni a 2012. szeptember 11-én végrehajtott támadás körülményeit. Az ellenzék szerint a kormányzat spontán tüntetésnek próbálta beállítani az incidenst, miközben iszlamisták hajtottak végre szervezett rajtaütést a külképviselet ellen. A támadásban négy amerikai, köztük Christopher Stevens, az Egyesült Államok líbiai nagykövete, életét vesztette.

A republikánusok szerint a kormányzat kommunikációjával a tavalyi választások kimenetelét igyekezett befolyásolni, és arról is el kívánta terelni a figyelmet, hogy a külügyminisztérium a figyelmeztetések ellenére sem erősítette meg a kelet-líbiai képviselet védelmét.

Brendan Buck, John Boehner republikánus képviselőházi elnök szóvivője szerdán kijelentette: „látszólag politikai természetűek” azok a módosítások, amelyeket a külügyminisztérium kezdeményezésére hajtottak végre a történtekről készült hivatalos összefoglalóban. A kormányzati tisztségviselők számára központilag összeállított vázlatból kikerültek a terrortámadásra, illetve az iszlamista szélsőségesekre történő utalások. Pedig a levelezésben ez még benne van, sőt, a kormányzati tisztviselők arról tanácskoznak, hogy Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet mit emeljen ki nyilatkozatai során, és miről ne beszéljen. Egy olyan levél is olvasható, mely szerint a CIA figyelmeztetett egy lehetséges al-Kaida támadásra Bengáziban, még a merénylet előtt. Azt is érdemes azonban megjegyezni, hogy a most nyilvánosságra hozott levelek nagy része már korábban is kiszivárgott, ezért túl nagy újdonságot nem jelentenek.

Magas beosztású kormányzati források ezzel szemben azt állítják, hogy a nyilvánosságra hozott e-mailekből kiderül: a kormányzat figyelembe vette a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) értékelését, miszerint radikális iszlamisták követhették el a bengázi akciót, de nem akart állást foglalni a történtekről mindaddig, amíg nem zárult le a támadás körülményeinek hivatalos vizsgálata.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.