A szerbek viszonzásra, a bosnyákok tettekre várnak
Európa szégyene, szerbek bűne - Galéria a mészárlásról. Klikkeljen a képre!
A Boszniában fekvő Srebrenica több szempontból is véres jelképe lett a kilencvenes évek dél-szláv háborújának. 1995 nyarán a boszniai szerb hadsereg katonái - kiegészülve a Skorpió elnevezésű szerb félkatonai alakulat tagjaival - 8000 muzulmán férfit és 500 gyereket öltek meg hidegvérrel, igen kegyetlenül. Mivel a későbbi tanúvallomások, filmrészletek mind azt bizonyították, hogy a tömeges kivégzések oka a bosnyák népcsoport megsemmisítése volt, a hágai Nemzetközi Bíróság genocídiumnak minősítette a történteket, utalva arra is, hogy a több országot érintő háborúban nem ez lehetett az egyetlen ilyen eset, ám nem mindig sikerült bizonyítani a népirtás vádját.
A vérengzés története ráadásul az ENSZ békefenntartók becsületén is foltot ejtett. A szerb támadás előtt ugyanis Srebrenicát védett övezetnek nyilvánította a világszervezet, és holland békefenntartókra bízta, akiknek viszont nem volt tűzparancsuk, így nem akadályozták meg a tömeggyilkosságot. A történtek kivizsgálása után 2002-ben lemondott az akkor épp hatalmon lévő holland kormány.
A srebrenicai tömegsírokból előkerült áldozatok közül közel hatezret sikerült azonosítani, 2007-ben ünnepélyesen újra eltemették őket.
Boris Tadic szerb államfő azt hangsúlyozta szerdán, hogy semmilyen európai szervezet nem gyakorolt nyomást Szerbiára, és a mostani, bocsánatkéréssel is felérő nyilatkozat nem jogi, elsősorban politikai állásfoglalás. Ám ahogy az unióba készülő ország politikusai, úgy a lakosság is nagyon megosztott a kérdésben. Sokan vágynának arra, hogy Horvátország is kérjen bocsánatot a szerbek ellen elkövetett kegyetlenkedésekért.
Bosznia szerbek lakta részén a lapok csak szűkszavúan számoltak be a 13 órán át tartó belgrádi parlamenti szavazásról. A bosnyákok lakta területek médiumai pedig mind felteszik azt a kérdést is: a vérengző csapatokat vezető, másfél évtizede hiába körözött Ratko Mladic vajon mikor kerül végre rács mögé?
Üdvözölte és fontos előremutató lépésnek minősítette Catherine Ashtonnak, az Európai Bizottság külügyi biztosának a szóvivője tegnap Brüsszelben a szerb parlament döntését a srebrenicai mészárlás elítéléséről. Franciaország, Hollandia és Németország közleményben üdvözölte a belgrádi parlament döntését. Westerwelle német külügyminiszter szerint „ez az első bátor lépés ahhoz, hogy szembenézzenek a múlttal".