Belga világrekord: 249 napja kormány nélkül
Világrekordot állított be csütörtökön Belgium: az ország 249 napja működik kormány nélkül, mert a tavaly júniusi választások óta a holland nyelvű flamand és a francia ajkú vallon pártok nem tudnak megállapodni a jelenleg föderális jellegű államszerkezet reformjának kérdésében, vagyis a két fő népközösség és az általuk lakott tartományok eddiginél nagyobb önállóságának mértékében.
A fokozatos elkülönülést - hosszabb távon a teljes önállósulás reményében - a jómódúbb Flandria szorgalmazza. A flamandok egyre növekvő részének szemében levetendő terhet jelent Vallónia szubvencionálása.
A csütörtöki belga médiában némi vita bontakozott ki arról, valóban beszélhetünk-e világrekordról. Az eddigi csúcstartóként Irakot tartották nyilván: ott tavaly 249 napig tartott a kormányválság a síiták és a szunniták szembenállása miatt. Ezt a rekordot most a belgák is beállították, úgy, hogy a leghalványabb esélye sem látszik a közeli megoldásnak. Irakban azonban - emlékeztetett egy brüsszeli rádióállomás - az elvi megállapodás után még további negyven napba került, míg végre ténylegesen megalakult az új kormány. Belgiumnak tehát "van még egy kis ideje" - hangzott a kesernyés kommentár.
II. Albert király az előző napon fogadta Didier Reynders vallon liberális politikust, aki immár a sokadik személy azok sorában, akiket az uralkodó az ellentétek áthidalási lehetőségeinek feltérképezésével bízott meg. Reynders elismerte, hogy eddig semmilyen eredményt nem tudott elérni, mire a király további két héttel meghosszabbította megbízatását.
A belga politikai nyelvezet egyre árnyaltabbá válik az elhúzódó kormányválság miatt. Akit a király kormányalakítással bíz meg, azt franciául "formateurnek" nevezik. Ha a misszió kudarcba fullad, akkor lép a színre az "informateur", aki csak "informálódik", puhatolózik. Reynders is ebbe a kategóriába tartozik. Volt ennél derűlátóbb köztes szakasz is: amikor úgy tűnt, hogy a pártok csak hajszálnyira vannak az álláspontok összebékíthetőségétől, akkor "conciliateurt" bízott meg az uralkodó, de ez a küldetés sem járt eredménnyel.
Belgiumnak előbb-utóbb nyilvánvalóan "transformateurre" lesz szüksége, különben szétesik.
Az elmúlt immár csaknem két és félszáz napban sok kommentátor elviccelődött ugyan azon, hogy az ország egész jól elboldogul igazi kormány nélkül - jobban, mint ha vezetné valaki. Az ügyeket csak ügyvivő kabinet viszi, és az nem hozhat stratégiai döntéseket. Belgium azonban így is olajozottan működik, és a kormányzati apparátus - amelynek feje fölött nem ülnek felhatalmazással bíró, stratégiai koncepciókat megfogalmazó politikusok - rutinosan ellátta a tavalyi év második felében a soros EU-elnökség feladatait.
Csakhogy a belga államadósság a GDP száz százalékának közelében mozog, és elmúltak azok az idők, amikor erre csak legyintettek az Európai Unióban. Flamandok, vallonok, belgák egyre gyakrabban olvasnak olyan kommentárokat, amelyek szerint akár hazájukat is elérheti egyszer a hitelezők leminősítő határozata.