Belehalt éhségsztrájkjába egy politikai fogoly Kubában

Meghalt kedden egy havannai kórházban egy kubai politikai fogoly, aki fogva tartási körülményei elleni tiltakozásul kezdett éhségsztrájkot több mint két hónapja - közölte egy kubai ellenzéki csoport.

A 42 éves Orlando Zapata halálhírét a kubai belső ellenzék egyik csoportja, az illegálisan működő Emberi Jogok és Nemzeti Megbékélés Kubai Bizottsága (CCDHRN) jelentette be. A hírt kórházi források is megerősítették.

Elizardo Sánchez, a bizottság vezetője szerint Zapato halála rettenetes hír az emberjogi mozgalmak számára. Sánchez "virtuális, előre megfontolt" gyilkossággal vádolta meg a kubai hatóságokat, amelyek szerinte túl későn biztosítottak orvosi ellátást a bebörtönzött ellenzékinek. Zapatát múlt héten szállították át camagüeyi börtönéből egy havannai kórházba.

Orlando Zapatát, aki egy illegálisan működő jogvédő szervezet tagja volt, 2003-ban ítélték 18 év börtönbüntetésre, hivatalosan "a közrend megzavarása" címén, majd több lépcsőben 36 évre növelték a büntetést. A kubai ellenzék adatai szerint jelenleg 201 politikai foglyot tartanak börtönben a szigetországban. Az elmúlt évtizedek során egyikük élete ért hasonló véget: 1972-ben Pedro Luis Boitel halt meg 53 napos éhségsztrájk következtében.

Raúl Castro kubai elnök szerdán kijelentette, hogy sajnálja Zapata halálát. A havannai kikötőben Luiz Inácio Lula da Silva brazil államfővel tett látogatásán ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem a rossz bánásmód következménye volt a halál. "Nincsenek megkínzott személyek, nem voltak kínzások, nem voltak kivégzések. Ez a guantánamói (amerikai) támaszponton szokott történni" - mondta.

A kubai külügyminisztérium a Raúl Castro nevében közzétett nyilatkozatban hasonló gondolatokat fogalmazott meg. Raúl Castro sajnálja, hogy meghalt az éhségsztrájkoló Orlando Zapata Tamayo, de sem őt, sem mást nem bántottak Kubában - mutatott rá a külügyminisztérium, amely szerint végső során az Egyesült Államok a felelős a kubai fogoly haláláért.

A kubai ellenzék adatai szerint jelenleg 201 politikai foglyot tartanak börtönben a szigetországban.

Zapata halála elítélő reagálásokat váltott ki világszerte. Nyilatkozatot adott ki az Európai Unió bizottsága, a washingtoni külügyminisztérium és az EU soros elnökségét adó Spanyolország, de Franciaország külön is. Madridban közölték, hogy egy külügyminisztériumi delegáció már a múlt héten aggodalmát hangoztatta Havannában, és arra kérte a kubai hatóságokat, hogy bánjanak emberségesen a fogollyal és társaival. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet szerint az eset "borzasztó vádirat" az elnyomás ellen, s az éhségsztrájk végzetes kimenetele a kubai kormány "kegyetlenségéről" tanúskodik. A szervezet "teljes kivizsgálást" követelt.

 

 

 

 

Kubai ellenzékiek gyülekeznek Laura Pollan, a Damas de Blanco (Fehérruhás Nők) emberjogi szervezet vezetőjének háza előtt, ahol a kapun Orlando Zapata kubai politikai fogoly fényképe látható Havannában 2010. február 24-én
Havanna, 2010. február 24. Kubai ellenzékiek gyülekeznek Laura Pollan, a Damas de Blanco (Fehérruhás Nők) emberjogi szervezet vezetőjének háza előtt, ahol a kapun Orlando Zapata kubai politikai fogoly fényképe látható Havannában 2010. február 24-én. Ezen a napon a 42 éves Zapata, aki fogva tartási körülményei elleni tiltakozásul kezdett éhségsztrájkot több mint két hónapja, meghalt egy havannai kórházban. Orlando Zapatát, aki egy illegálisan működő jogvédő szervezet tagja volt, 2003-ban ítélték 18 év börtönbüntetésre, hivatalosan "a közrend megzavarása" címén. A kubai ellenzék adatai szerint jelenleg 201 politikai foglyot tartanak börtönben a szigetországban. (MTI/EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.