Lemondott a plágiumbotrányba keveredett német miniszter
Benyújtotta lemondását kedden Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszter, koronaherceg. A politikusról – Angela Merkel kabinetjének egyik sztárjáról – két hete derült ki, hogy 2007-es doktori disszertációjához egész bekezdéseket vett át szó szerint újságcikkekből és Bundestag-jelentésekből is. Bár az ellenzéki pártok kormányzó konzervatív CDU néhány tekintélyes politikusa – például Norbert Lammert házelnök – azonnal a fejét követelte, Guttenberg először csak doktori címéről mondott le.
A botrány azonban egyre dagadt: hétfőn már 23 ezer német akadémikus és egyetemi tanár követelte a keresztényszocialista tárcavezető lemondását egy Merkelhez írt levélben, a német kancellár korábban egyébként a nyilvánosság előtt is kiállt minisztere mellett, annak ellenére, hogy a plágiumvád Guttenberget heteken át a címlapokon tartotta.
Bár az ő pártjára, a bajorországi CSU-ra idén nem vár választási megméretés, a CDU-nak még hat tartományi választáson kell helytállnia, amelyek közül hármat most márciusban rendeznek. A múlt vasárnapi hamburgi választáson az ellenzéki szociáldemokrata SPD abszolút többséget szerezve verte meg a konzervatívokat.
Életem legfájdalmasabb döntése volt – kommentálta távozását Guttenberg, hozzáfűzve, úgy érezte, a támadások kereszttüzében nem tudja kellő hatékonysággal eleget tenni tárcavezetői kötelezettségeinek. Vitriolos támadásból pedig nem volt hiány; az még az enyhébbek közé tartozik, hogy a róla szóló Wikipédia-lapon számos neve közé valaki beszúrta a Xerox szót, vagy hogy Martin Schulz szociáldemokrata EP-frakcióvezető a botrány kipattanása óta csak önvédelmi miniszterként emlegette őt.
Kezdetben a politikus tagadta, hogy plagizált volna, és a sorozatos leleplezések után is csak annyit ismert el a Bundestag hurrogó képviselői előtt, hogy „nagy hibákat" követett el disszertációja megírása során. Lemondásával a Merkel-kabinet az ország legnépszerűbb politikusát, a CDU/CSU unió pedig jövőbeli lehetséges kancellárjelöltjét veszítette el.