Bekérették a külügybe a szlovák nagykövetet
Az intézkedés előzménye, hogy a szlovák kormány június 9-én olyan nyilatkozatot jelentetett meg, amelyben revizionista törekvésekkel vádolta meg a magyar kormányt és az Országgyűlést - mutat rá a közleményében Mátrai Zsuzsanna.
A kommüniké szerint a magyar fél visszautasította a szlovák kormányhatározatban foglalt vádat, átadta a Szlovákia által kifogásolt Nemzeti Összetartozás törvényének angol fordítását, és felhívta a figyelmet arra, hogy sem a törvény szövegében, sem szellemében nincs szó területi revízióról. A jogszabály ezzel szemben a szuverén államok közötti kölcsönös tiszteletről és együttműködésről szól, ezt a magyar kormány Szlovákiától is elvárja.
A szlovák kormány által a trianoni szerződés aláírásának 90. évfordulója alkalmából kiadott nyilatkozat szerint a magyar politika éket ver a nemzetek és az államok baráti és békés együttélése közé, s a nemzetközi békerendszerek és a 21. századi modern európai politika iránti tisztelethiány megnyilvánulása. Ezzel a szlovák kormány a magyar parlament azon döntésére reagált, amellyel június 4-ét, a trianoni szerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.
Pozsony csütörtökön cáfolta, hogy Peter Weisst, Szlovákia budapesti nagykövetét bekérették a magyar külügyminisztériumba. - Félreértésről van szó - mondta Peter Stano, a szlovák külügyminisztérium szóvivője a TASR hírügynökségnek. Bár Peter Weiss valóban járt a magyar külügyminisztériumban, de a nagykövetek és a vendéglátó ország minisztériuma közötti szokásos párbeszéd keretében - közölte Stano.