Békefenntartás kilenc milliárd dollárért
Tavaly összesen 54 "békefenntartó művelet" zajlott világszerte, amelyek összkiadása meghaladta a 9,1 milliárd dollárt, ezzel új rekord állt fel - írta a SIPRI.
A békefenntartásban részt vevők száma - 219 ezer 278 (ennek 89 százaléka katona, 11 százaléka polgári alkalmazott) - szintén rekordot döntött tavaly, és 16 százalékkal nőtt 2008-hoz képest - írja az intézet.
A növekedés a már létező békefenntartó hadszíntereken végrehajtott csapaterősítés következménye. A legjelentősebb erősítés az NATO vezette afganisztáni nemzetközi biztonsági erőknél (ISAF) volt.
Az Egyesült Államok tavaly több mint kétszeresére emelte katonáinak létszámát Afganisztánban, és a kiadások várhatóan meghaladják az amerikai haderő iraki költségvetését: a 2010-es költségvetési tervben az iraki kiadásokra 61, az afganisztániakra 65 milliárd dollárt irányoznak elő - mutat rá a SIPRI.
A műveleti kiadásokat mindenekelőtt a terrorizmus és a kábítószer elleni harcra összpontosítják a jelentés szerint. A SIPRI szerint a pénzügyi világválság ellenére a világ közel kétszer annyit költ fegyverre, mint az elmúlt évtizedben: a globális katonai kiadások 2009-ben 1,53 billió dollárt tettek ki, és 5,9 százalékkal haladták meg a 2008-as értéket.
A katonai kiadások terén továbbra is az Egyesült Államok a listavezető, kiadásai mintegy 54 százalékkal nőttek a jelentés szerint. Kína, amely 2008-ban került a második helyre, tavaly is megőrizte ezt a helyet, míg a harmadik helyen Franciaország állt.
A pénzügyi világválság csak kevéssé érintette a kormányoknak a hadsereg fejlesztésére irányuló erőfeszítéseit még a legnagyobb gazdasági gondokkal küszködő országokban is - mondta el Sam Perlo-Freeman, a SIPRI szóvivője.
A nagy- és középhatalmak - így az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, India és Brazília - katonai kiadásai hosszú távú stratégiai döntések eredményei, amelyeket meg a legnagyobb gazdasági nehézségek közepette is folytatni akarnak - mutatott rá Perlo-Freeman, az intézet katonai kiadásokkal foglalkozó részlegének vezetője.
Az atomfegyvereket illetően a SIPRI becslése szerint mintegy 8100 bevethető atomtöltet van az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában, Franciaországban, Indiában, Pakisztánban és Izraelben. Bár a számuk 300-zal kevesebb, mint tavaly, mintegy 2000 továbbra is magas harckészültségi állapotban van, vagy perceken belül indítható.