Beiktatták Mali ideiglenes elnökét

Ezzel a katonai junta kezéből ismét egy civil vezetőhöz került a hatalom. Az új elnöknek rendeznie kell a politikai helyzetet, és meg kell birkóznia a saját államot kiszakító tuareg lázadókkal is.

Dioncounda Traorénak negyven napja van, hogy kiírja a választások időpontját, ezt azonban keresztülhúzhatják a tuareg lázadók, akik a puccs után foglalták el az ország északi részét. Az új elnök beiktatása ellenére az ENSZ szerint a civilek elleni erőszak folytatódott, egyes jelentések szerint pedig az egyes etnikai csoportok között is nőtt a feszültség.

Az egykori képviselőházi elnök beiktatása után kijelentette, hogy katonai erőt is be fog vetni, hogy visszaszerezze az ország északi részét. Traoré felszólította a lázadókat, hogy vonuljanak vissza, és a nemzet megosztása helyett inkább erősítsék azt. Ha ezt nem teszik meg, akkor totális és könyörtelen háborút indítanak ellenük.

A hetvenéves Traoré elég sokáig rejtegette elnöki ambícióit, abban reménykedett, hogy az eredetileg e hónap végén esedékes választások után átveheti majd a hatalmat. A volt matematikus a legnagyobb párt, a Szövetség a Mali Demokráciáért elnöke, és a hivatalosan vasárnap lemondott exelnök, Amadou Toumani Touré szövetségese. Ugyan a volt elnököt is sokan támadták azzal, hogy nem harcol a korrupció ellen, és hogy egyre nagyobb az országban a bizonytalanság, az emberek Traoréban sem bíznak. Szerintük ugyanis az új elnök nem karizmatikus, nem egy született vezető.

A BBC tudósítója szerint nagy ováció fogadta az új elnök és a puccs vezetőjének, Sanogo kapitánynak a kézfogását. Traoré fellépésének már itt volt az ideje, ameddig ugyanis a kormány helyzete bizonytalan, és nem tisztázzák Sanogo kapitány helyzetét, addig kevés esély van arra, hogy leverjék a lázadókat. A kapitány ráadásul utalt arra is, hogy a negyven nap letelte után lehet, hogy visszatér a hatalomba.

Mielőtt Sanogo megállapodott volna lemondásáról a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségével (Ecowas), azt kérte a szervezettől, hogy küldjenek segítséget a tuareg lázadók ellen. A kapitány azóta pontosított, és azt mondta, csak felszerelésre és logisztikai segítségre lenne szüksége, a háromezer fős katonai egységet viszont visszautasította. Ennek ellenére az Ecowas továbbra is lehetségesnek tartja, hogy katonákat küld a térségbe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.