Beiktatták az új kolumbiai elnököt, Chávez találkozót javasolt
Santos székfoglaló beszédében a biztonság megszilárdítását ígérte, megismételte, hajlandó tárgyalni a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű, legnagyobb gerillaszervezettel, hogy véget vessen az erőszaknak.
Santos arról is beszélt, hogy az új kolumbiai vezetés elsődleges célja lesz a diplomáciai kapcsolatok helyreállítása Venezuelával és Ecuadorral.
"Békében szeretnénk élni a szomszédjainkkal, tisztelni szeretnénk őket, hogy ők is tiszteljenek minket" - hangoztatta Santos. Hozzátette, hogy a térségbeli népek előtt közös célok állnak. Leszögezte, hogy semelyik országot sem tekinti Kolumbia ellenségének.
Röviddel Santos békülékeny beszéde után Hugo Chávez a venezuelai tévé élő adásában találkozót javasolt neki. Közölte, hogy "kész teljesen új fejezetet nyitni" a két ország kapcsolatában, és reményekkel tekint a jövőbe.
Chávez nem volt jelen a kolumbiai elnök beiktatásán. A ceremónián helyette részt vett Nicolas Maduro külügyminiszter, aki arról beszélt, hogy országa "baráti kezet" kíván nyújtani Kolumbiának.
Tévébeszédében Chávez azt mondta, hogy Maduro vasárnap találkozik kolumbiai partnerével. A megbeszélésen megvitatják a kétoldalú kapcsolatok rendezésének lehetőségeit, és talán meg is állapodnak az elnöki csúcstalálkozó időpontjában - tette hozzá.
Chávez alig két hete jelentette be, hogy megszakít minden kapcsolatot Kolumbiával, mert az megvádolta kolumbiai gerillák befogadásával. A kolumbiai diplomácia fényképeket és térképeket terjesztett az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) elé, azt állítva, hogy azok alátámasztják a vádakat. Chávez ezután "teljes készültséget" rendelt el a két ország határán, és visszahívta Bogotából a venezuelai nagykövetet. A kolumbiai kormány ugyanezt tette a caracasi nagykövetével.
Egy nappal hivatalából történő távozása előtt, pénteken Álvaro Uribe leköszönő kolumbiai elnök feljelentést tett Chávez ellen a Nemzetközi Büntetőbíróságon (ICC). Emberiesség elleni bűntettel vádolta meg őt, amiért menedéket nyújt a FARC fegyvereseinek.
Chávez szombati tévébeszédében ismét a "pokolba" küldte Uribét, s arra figyelmeztetett, hogy amennyiben Santos kormánya ismét előhozakodik ezekkel a vádakkal, az megpecsételi a megbékélésre irányuló erőfeszítéseket.
A FARC valaha a dél-amerikai ország területének nagy részére kiterjesztette uralmát. Az elmúlt években azonban Álvaro Uribe távozó elnök kormánya amerikai támogatással erőteljes harcot folytatott a FARC visszaszorítására, jelentősen gyengítve a gerillaszervezetet. Uribe 2002-es elnökké választása előtt a FARC 18 ezer fegyveressel rendelkezett, mára harcosai száma 8 ezerre apadt.