Becsapva érzik magukat a Spanyolországba befogadott kubai ellenzékiek
A volt politikai foglyok átmeneti szálláshelyükön, a madridi Vallecas negyedben lévő "Welcome" hostelben tartott sajtóértekezleten csalódottan állapították meg, hogy a spanyol vállalásokból, egyebek között az ígért jogi tanácsadásból, az ellátásukhoz és a lakásbérléshez való anyagi segítségnyújtásból még nem valósult meg semmi.
Julio César Gálvez, az egyik szabadult elítélt olvasta fel a volt politikai foglyok elégedetlenségének hangot adó közleményt, amelyben azt is hangsúlyozták, nem értenek egyet azzal a néhány európai országgal, amely módosítaná az Európai Unió közös álláspontját a karibi szigetországgal kapcsolatban. Az uniós tagállamok eddig ugyanis kivétel nélkül egyetértettek abban: a Castro-rezsimmel való párbeszéd feltétele, hogy Havanna hozzon intézkedéseket a demokrácia jegyében. "A kubai kormány még nem tett egy olyan lépést sem, amellyel azt bizonyítaná, hogy elkötelezett az ország demokratikus átalakítása mellett" - mutatott rá Gálvez.
A kubai ellenzékiek a sajtótájékoztatón arra kérték az EU országait, ne engedjenek a Kuba demokratizálódásához szükséges követeléseikből, melyek alapvető fontosságúak ahhoz, hogy a kubai állampolgárok az európaiakhoz hasonló jogokkal bírhassanak.
Gálvez elmondta, hogy eddig egyedül a spanyol vöröskereszt nyújtott nekik segítséget, pedig támogatásáról biztosította őket a José Luis Rodríguez Zapatero vezette madridi kormány is. A volt fogoly hangsúlyozta: "szégyen lenne a spanyol kormányra nézve", ha utcára kerülnének, mert nem ők kérték Madridot, hogy adjon menedéket. Gálvez, kihasználva a nyilvánosságot bemutatta az útlevelét is, amelyben az áll: "meghatározott célú beutazási engedély".
Kedden további kilenc, Havanna által szabadon bocsátott ellenzéki érkezik Spanyolországba családtagjaival együtt, hogy csatlakozzon a már elengedett tizenegy társához.
A szabadulásra és elutazásra váró kubai ellenzékiek egy 52 fős csoport tagjai, amelynek szabadon bocsátását a hónap elején jelentette be a havannai kormány, a spanyol kormány és kubai katolikus egyház erőfeszítéseinek eredményeként. Valamennyien 2003 márciusában kerültek börtönbe. Egyházi források szerint csaknem húszan döntöttek úgy, hogy családjukkal együtt Spanyolországba utaznak.