Bátor klímamegállapodást sürgetnek
Miután Brüsszelben fogják meghatározni valamennyi uniós tagállam számára az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkentésének célszámait, a mostani találkozón Hollande szerint a jövő évi párizsi konferencia előtt Európának példamutatónak kell lennie. „Az is lesz, mert az Európai Tanács ülésén egy bátor kompromisszumhoz fogjuk a megoldásokat keresni azért, hogy Európa meg is haladja a kitűzött célszámokat az ipari országok többségében" - mondta a francia elnök. „Nagyon fontos, hogy Európa a klímaváltozás elleni harcban éllovas legyen a kezdeményezések terén" - tette hozzá.
Elmondta, hogy ötéves mandátuma egyik alapvető feladatának tekinti az energetikai átmenetről szóló törvény elfogadását Franciaországban, amelyről ebben a hónapban szavaz a parlament, s amelynek értelmében a lakosság energiaellátásában a nukleáris energia jelenlegi 75 százalékos aránya 2030-ig 50 százalékra csökken, s a megújuló energiák aránya eléri a 32 százalékot.
Az Európai Unió 2030-ig szóló klíma- és energiastratégiájában a brüsszeli bizottság javaslata szerint az EU-nak a jövő évtized végére - 1990-hez képest - 40 százalékkal kellene csökkentenie az üvegházhatású gázok kibocsátását, és minden tagállam számára kötelező érvényű, kikényszeríthető célokat kellene meghatározni. A testület javaslata értelmében 2030-ra 27 százalékra kellene növelni a megújuló forrásból származó energia arányát az unió energiafelhasználásában.
A francia elnök párizsi sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy az új Európai Bizottságnak a gazdasági növekedésre kell majd koncentrálnia. "A növekedés köré kell az új Európai Bizottságnak a menetrendjét szerveznie" - mondta Hollande.
Jean-Claude Juncker, a brüsszeli végrehajtó hatalom új vezetője júliusban 300 milliárd eurós befektetési programot ígért a következő három évre. Hollande ennek kapcsán megjegyezte, hogy „mostantól a számokon, a finanszírozáson és a projekteken túl tartalmat is kell adni" a gazdaságösztönző elképzelésnek.
Azt is jelezte a francia elnök, hogy ennek érdekében a decemberi uniós csúcs előtt még egyszer összehívja majd hivatalába az európai baloldali vezetőket, s azon a találkozón még több személyiség lesz jelen. A csütörtöki megbeszélésre a két korábbi hasonló jellegű találkozóval ellentétben nem ment el Matteo Renzi olasz miniszterelnök és Sigmar Gabriel német alkancellár, gazdasági miniszter.