Basescu visszatér
A körülmények azonban ugyanolyan viharosan alakultak, mint amilyen a román belpolitika volt az elmúlt hónapokban. Az eredetileg hétfőn délután 15 órára meghirdetett parlamenti ülés idején az ülésteremben még 200 szenátor és képviselő sem tartózkodott, holott a testület döntőképességéhez 217 honatya jelenlétére volt szükség. A román hírtelevíziók ekkor világgá repítették a hírt: a kormányzó román Szociálliberális Unió (USL) meghiúsítja Traian Basescu visszatérését az elnöki hivatalba. Sokáig úgy tűnt, hogy a kormánypártok bojkottja miatt a parlamentben valóban nem tudják felolvasni az államfő leváltásáról rendezett népszavazás érvénytelenségéről szóló alkotmánybírósági határozatot. Márpedig a parlament együttes ülése, illetve az alkotmánybírósági döntés hivatalos közlönyben való megjelentetése a feltétele Basescu visszatérésének.
Hétfő délelőtt még úgy tűnt, hogy a kormányzó pártszövetség elfogadja az alkotmánybíróság döntését – illetve fejet hajt az Európai Unió vezetőinek intelmei előtt – és nem kíván újabb akadályokat gördíteni az államfő visszatérése elé. Ezt valószínűsítette Crin Antonescu ideiglenes államfő döntése, aki hétfőn reggel felmentette tisztségükből azokat az elnöki tanácsosokat, akiket ő maga nevezett ki három héttel ezelőtt, azután, hogy a román törvényhozás két kamarája július 6-i együttes ülésén felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu államfőt. Az elnök felfüggesztését követő, az ő leváltásáról rendezett július 29-i népszavazás azonban érvénytelen volt, mert azon nem vett részt a választói névjegyzékben szereplő polgárok több mint 50 százaléka. A kormányzó Szociálliberális Unió ugyan vitatta az alkotmánybíróság múlt keddi, az érvénytelenséget kimondó döntését, arra hivatkozva, hogy jogtalanul szerepelnek a névjegyzékben a külföldre távozott román állampolgárok, de egészen délutánig úgy tűnt, hogy a párt meghajlik a taláros testület döntése előtt. Sokan felkapták ugyan a fejüket arra a román hírtelevíziókban terjedő hírre, hogy a parlament együttes ülésén nem lesz jelen a pártszövetség két társelnöke, Victor Ponta szociáldemokrata és Antonescu, a liberális pártvezér, de a több órás vitára és a kormánypárti honatyák bojkottálási kísérletére senki sem számított.
Azt viszont sejteni lehetett, hogy a parlamenti ülés nem lesz sima. Ioan Ghise szenátor ugyanis jó előre jelezte, hogy határozati javaslatot terjeszt a plénum elé, miszerint Basescut a népszavazáson tulajdonképpen leváltották. A liberális szenátor ezt meg is tette, s úgy érvelt, hogy az alkotmánybíróság véleményével szemben a népszavazás érvényes volt. A szenátor szerint ellenkezne a népakarattal, ha Basescut, akit 2009-ben ötmillió szavazattal választottak elnökké, nem lehetne leváltani hét és félmillió vokssal. Ghise indítványát azonban, hogy tartsanak előre hozott elnökválasztást, a jelenlegi parlamenti ülést pedig legalább két nappal halasszák el, elutasították a képviselők. Arra még a pártszövetség szociáldemokrata tagjai is nemet mondtak. Sőt, híre ment, hogy Ponta külföldről küldött sms-üzenetekben próbálta előbb határozatképessé tenni a parlamenti ülést, majd elhárítani az akadályokat Basescu hivatalába történő visszatérése előtt. Az Európai Bizottság kategorikusan ezt követelte a miniszterelnöktől, s Ponta teljesítette is a kérést.
A szociáldemokrata honatyák végül megelégedtek egy csendes lázadással: az ülést nem bojkottálták, de a taláros testület verdiktjének felolvasásakor elhagyták a termet. Eközben a bukaresti parlament épülete előtt több tucatnyian tüntettek Basescu távozásáért.
Távolról sem biztos azonban, hogy Basescu felfüggesztésének lejártával elcsitulnak a román belpolitika viharai. Sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy ez a politikai káosz kitart a december 2-án esedékes parlamenti választásokig. Amelynek a kimenetele ma némileg kétségesebb, mint pár héttel ezelőtt, ugyanis a jelenlegi kormánypártok az államfő leváltásáról rendezett népszavazás nyomán legkevesebb 10 százalékot veszítettek népszerűségükből. Igaz, az Evenimentul Zilei című bukaresti lap hétfői közvéleménykutatása szerint még mindig toronymagasan vezetnek.