Bankelnök a minimálbér nyolcvanszorosáért

Ha nem jött volna a válság, Romániában minden maradt volna a régiben: a bíróknak, a katona- és a rendőrtiszteknek, a titkosszolgáknak, az európai pénzekkel dolgozó tisztviselőknek és más állami alkalmazásban lévő kategóriáknak megmaradt volna az álombére. A kevesebb pénz azonban elkeseredett harcokra adott okot, s a viaskodásban mindenki elsősorban a saját érdekét nézi.

Ami biztos: a román állam legjobban megfizetett alkalmazottja manapság Mugur Isarescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) kormányzója, akinek a bére a minimális bér nyolcvanszorosa. De hatalmas béreik vannak másoknak is, arról nem is szólva, hogy a volt kommunista titkosszolgálat, a Securitate elnyomó gépezetében egykor dolgozók mekkora nyugdíjakkal rendelkeznek. Ezek összege sok esetben öt-tízszerese is lehet egy olyan nyugellátmánynak, amelyet például az igazán jó szakemberek kapnak mondjuk negyven év szolgálati idő leteltével.

Az Emil Boc által vezetett kabinet úgy látta, a helyzet tarthatatlan, és új bérskálát rögzítő törvény kidolgozását kezdeményezte. Az ötlet azonnal hatalmas vitát robbantott ki. Hogyan lehetne egy körorvos vagy egy tanár erőfeszítéseit összehasonlítani a bűnüldöző szervek tisztjeinek munkájával, akik állandó veszélyeztetettségben élnek és dolgoznak – tették fel a kérdést az érintettek.

Április végén Dan Nica belügyminiszter lehűtötte a kedélyeket. Közölte: az egységes állami bérrendszerre vonatkozó törvényt német mintára dolgozzák majd ki. Az új bérskála minimális és maximális bért ír majd elő, s azon valamennyi állami alkalmazottnak meglesz a helye.

A bérskála kidolgozásába a társadalmi partnereket is bevonták, s bár nem minden szakszervezet fogadta el egyelőre, a jogszabályt előkészítő csoport a héten megállapodott: a maximális állami bér az országos minimálbér legfeljebb 15-szöröse lehet. Mivel ma a romániai minimálbér 600 lej, ami 40 ezer Ft-nak felel meg, a tervek szerint a legnagyobb állami fizetés 9000 lej, azaz 600 ezer Ft-nyi lehet.

A kormány a jövő csütörtöki ülésen dönti majd el, hogy a maximális bér az államelnököt vagy pedig például a jegybank kormányzóját illeti majd meg, s hogy a többi állami alkalmazott az 1-től 15-ig terjedő skálának melyik szintjén nyer majd besorolást.

A speciális törvények alapján speciális nyugdíjakat élvezőknek is szembe kell nézniük a gazdasági válsággal, a bukaresti kormány ugyanis új, egységes nyugdíjtörvényt kíván kidolgozni, amely az állami nyugdíjrendszerbe építi majd bele például a katonasági vagy a titkosszolgálati nyugdíjrendszereket is. Ez utóbbi kategóriák mindeddig külön alapokból kapták nyugellátmányukat, és külön nyugdíjalapokkal rendelkeztek.

Mihai Seitan, Emil Boc kormányfő tanácsosa elmondta: az új nyugdíjtörvény a hozzájárulás, az esélyegyenlőség és a társadalmi szolidaritás elvére épül, s annak keretében bizonyos társadalmi kategóriák - így például a katonák, a parlamenti képviselők és az ügyészek - nyugellátmányuk mellett speciális juttatást is élveznek majd. A tanácsadó szerint az egységes nyugdíjtörvényt 2010-ben válna hatályossá.

Külön harcmezőn folyik a speciális juttatások megnyirbálása. Traian Basescu államfő szerint tarthatatlan, hogy például a bírók speciális juttatásai tavaly 200 millió eurót emésztettek fel, idén pedig már 400 millió euróra rúgnának.

A kormányon lévő szociáldemokraták azt állítják, az új nyugdíj- és bérskálától legkevésbé a kiskeresetűeknek és a kisnyugdíjasoknak kell tartaniuk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.