Bangokban lelőttek egy ellenzéki vezetőt

Hhiába járultak volna sokezren az urnákhoz, a kormányellenes tüntetők több tucat választói körzetben megakadályozták, hogy megtartsák a a február 2-ra tartandó előrehozott választások vasárnapi előszavazási fordulóját. Egyre valószínűbb, hogy a február 2-i megméretést elhalasztják. Az ellenzéknek ez a sikere akár a Jinglak Sinavatra vezette kormány bukásához is vezethet.

Lelőtték Bangkokban a kormányellenes tüntetők egyik vezetőjét, Szuthin Tharathint, a Népi Demokratikus Front a Thakszinizmus Megdöntésére elnevezésű csoport hangadóját. A merénylet a thai főváros Bang Na körzetében egy szavazóhelyiség közelében történt. A Bangok Post szerint a tüntetők – miként az ország megannyi más pontján is – kikényszerítették a választóhelyiség bezárását, és amikor távoztak, akkor jelent meg a Jinglak Sinavatra kormányát támogató vörös ingesek egy csoportja. Lövések dörrentek, állítólag két golyó is érte Szuthint, aki a kórházban halt meg. Három másik személy megsebesült.  Voltak összetűzések a két tábor között Thaiföld más városaiban is.

A Jinglak-kormány lemondását november eleje óta követelő tüntetők a február 2-ra kitűzött általános választások vasárnapi előszavazási fordulóját próbálták megakadályozni. Thaiföld mintegy 50 millió jogosultja közül kétmillióan iratkoztak fel a mostani előválasztásra. A főpróba nem sikerült, Bangkokban a tüntetők vasárnap reggel elérték, hogy bezárjanak 34 választási helyiséget, országosan pedig 45-öt az összesen kijelölt 152 körzetből. A rendőrség nem lépett fel a tüntetőkkel szemben, holott szerdától hatvan napra a kormány rendkívüli állapotot rendelt el a fővárosban és környékén.

A Bangokban kialakult káosz egyértelmű jele annak, hogy Jinglaknak egyre kisebb a mozgástere, A miniszterelnök asszonyt az ellenzék azzal vádolja, hogy a 2006-os katonai hatalomátvétellel megdöntött és külföldi száműzetébe menekült bátyja, Thakszin Sinavatra “bábja”.

A thai főváros köpontját napok óta megbénító kormányellenes erők a választások ellen vannak, hiszen azt 2001 óta mindig a Thakszin-pártiak nyerték meg. Szuthep Thaugsuban, a magát a Nép Demokratikus Reformbizottságának nevező mozgalom vezetője azt követeli, hogy Jinglak mondjon le és adja át a hatalmat egy nem választott testületnek, a „nép tanácsának”. A demonstrálók békésnek és törvényesnek minősítik megmozdulásaikat. Szuthep szombaton azt állította, hogy az embereknek joguk van tüntetni, akár a szavazóhelyiségek körülzárásával is.

A mostani fejleményeket követően egyre kisebb az esélye annak, hogy megtartsák február 2-án a választásokat. Az országos választási bizottság a kialakult helyzetre hivatkozva már egy hete halasztást javasolt, hiszen számos körzetben a tüntetők már a jelöltállítást is megakadályozták. Pénteken aztán az alkotmánybíróság engedélyezte, hogy későbbi időpontot tűzzenek ki. A döntést a kormány és a választási bizottság meegyezésére bízta. Keddre tervezték a megbeszélést, ám a mai fejlemények fényében egyértelműnek látszik, hogy a választási bizottság ragaszkodni fog a halasztáshoz. Az ellenzék egyébként vasárnap jelezte, hogy feljelentést tesz Jinglak ellen, ha nem tesz eleget az alkotmánybíróság halasztási engedélyének.

Jinglak és miniszterei eddig ügyeltek arra, hogy ne adjanak ürügyet a hadseregnek a beavatkozásra, mint történt 2006-ban és 2010-ben is, amikor a Thakszin-párti vörösingesek egy hónapon át megszállva tartották Bangkok egyik központi útkerezteződését. Akkor a most ellenzékben lévő Demokrata Párt a tömegbe lövetett, mintegy kilencven embert ölve meg. A helyzet azóta sem változott atekintetben, hogy a bírósági, igazságszolgáltatási intézmények a Thakszin-ellenes bangkoki elittel tartanak össze. Jellemző, hogy mindezidáig nem került sor a vörösinges tüntetők ellen a tűzparancsot kiadó demokrata párti kormány tagjainak perére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.