Halottak a bangkoki összecsapásokban
A helyi televíziók képsorai szerint a Ratchadamnern sugárúton, a Phan Fa hídnál és a kormányzósági palotánál lévő Cagmai Maruchet hídnál könnygáz és vízágyúk bevetésével próbálták feloszlatni a Diktatúra elleni Egyesült Demokratikus Front tömörülés híveit
Legalább tízen, köztük egy japán riporter életét vesztette, s több mint ötszáz embert kórházba szállítottak az összecsapások során - jelentette be este Malinee Sukkhavedzsvorakizs, Bangkok kormányzó-helyettese az állami televíziónak adott interjújában. Mint mondta, a halottak közül négyen katonák. A vörös ingesek szerint a biztonsági erők a Ratchadamnoen sugárúti csatában éles lőszerrel lőttek, ugyanakkor az egyik katonai parancsnok szerint a tüntetők is használtak fegyvert.
Mint a Bangkok Post online kiadása jelentette, az akciót megelőzően leállították a főváros központjában a Skytrainnek nevezett, felszíni pályán haladó metró szerelvényeket, s páncélozott járművekkel erősítették meg a kormányzat középületeinek védelmét.
Pénteken a vörösingesek mintegy 15 ezer fős, motoros és teherautós konvoja megostromolta a Bangkok központjától mintegy 50 kilométerre lévő műholdas adóállomást, mert az Abhiszit-kormány elnémította az ellenzéki Nép Csatornája televízió adását. Az épületnél az összecsapás során 15-en sebesültek meg, ám végül a tüntetők a fegyveres osztag parancsnokával tárgyalva elérték az adás újraindítását. Az épületet védő katonák közül többen is barátkozni kezdtek a vörös ingesekkel, akik immár egy hónapja demonstrálnak a thaiföldi fővárosban. Éjjel a tévéadás újra leállt.
A 2006-os katonai puccsal megdöntött Thakszin Shinawatra miniszterelnök híveinek számító vörös ingesek főleg a vidéki és a fővárosi szegényebb rétegekből toborzódnak. Március 12-én kezdett akciójukkal a szerintük a bangkoki elitet képviselő illegitim kormány lemondását és új választások kiírását szeretnék elérni.
Abhiszit Vedzsazsiva 2008 decemberében azt követően került parlamenti döntéssel a miniszterelnöki székbe, hogy a Thakszin-utódpárt vezette kormány lemondani kényszerült, miután az ellentábor, a sárga ingesek tíz napig elfoglalták Bangkok repülőtereit, s ezzel megbénították a dél-kelet ázsiai ország életében fontos szerepet játszó idegenforgalmat.
A Thakszin-utódkormány hiába nyúlt a rendkívüli állapotintézkedésekhez, a hadsereg és a rendőrség akkor nem alkalmazott erőszakot a sárga ingesek feloszlatására.
Az AP hírügynökség a hadseregnek a szombati, immár határozott és kemény fellépését annak tulajdonítja, hogy a kormány és a hadsereg felső vezetése megrettent a pénteki fejleményektől, különösen attól, hogy a televíziók rögzíthették a katonák és a vörös ingesek barátkozását. Ugyancsak szempont lehetett, hogy a közeleg a thaiföldi újév,a Songkran megünneplése, a munkaszünet módot adhatott volna a vörös ingesek létszámának gyarapodására a vidékről érkezőkkel. Most egyébként bejelentették, hogy Bankokban nem lesznek nyilvános újévi
rendezvények.
Panithan Wattanayakorn kormányszóvivő televíziós beszédében közölte azt is, hogy a biztonsági erők parancsot kaptak a tüntetők által elfoglalt közterületek megtisztítására estéig a szerdán bevezetett rendkívüli állapot alapján.