A lisszaboni ratifikációt sürgette Balázs Londonban

Hétfői hivatalos látogatása során sűrű programot bonyolított le Balázs Péter, aki hivatali kollégáján, David Milibanden kívül az ellenzék árnyék külügyminiszterével is találkozott. A magyar diplomácia vezetője kora délután a Chatham House-ban tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást, mely a bővítésnek az Európai Unió működésére gyakorolt hatását járta körül.

Megbeszéléseit követő sajtótájékoztatóján Balázs Péter elmondta, mennyire meg kell becsülni a kétoldalú külügyminisztériumi találkozókat, annak ellenére, hogy Brüsszelben minden hónapban legalább egyszer találkozik David Milibanddel. Miután a két ország közötti bilaterális kapcsolatok "kitűnőek", a megbeszélés elsősorban fontos nemzetközi kérdésekre koncentrált.

Mindkét külügyminiszter kiemelte, hogy mennyire helyteleníti a cseh elnök időhúzását a lisszaboni szerződés aláírásával kapcsolatban. Mint Balázs Péter elmondta, egy politikai struktúra kiépítésének nem szabadna immár hét éve tartania. A vita helyett az Európai Unió belső intézményi problémáit kellene megoldani, és olyan fontos kihívásokkal foglalkozni, mint a versenyképesség növelése, vagy a klímaváltozás. A lisszaboni szerződést elsőként ratifikáló Magyarország számára azért is sürgős az előrehaladás, mert jövő év január 1-től Spanyolországgal és Belgiummal közösen veszik át az EU-elnökséget.

Az EU további bővítése is szerepelt a beszélgetés napirendjén. Annál is inkább, mert Magyarország felelősséget érez a Nyugat-Balkán csatlakozásáért, illetve úgy érzi, a komoly erőfeszítéseket tevő Törökország - ha nem is egy konkrét dátumot - legalább viszontlépéseket, pozitív hozzáállása honorálását megérdemelné. David Miliband elégedetten nyilatkozott Magyarország afganisztáni szerepvállalásával kapcsolatban, megfelelőnek tartva a kötelezettségvállalás szintjét.

William Hague konzervatív külügyi szóvivővel folytatott eszmecserén is hangsúlyosan merült fel a lisszaboni egyezmény ratifikálása. Ez azért kényes kérdés, mert hírek szerint a hagyományosan euroszkeptikus tory vezetés kitartásra biztatta a cseh elnököt, hogy beválthassa a következő parlamenti választás esetleges megnyerése utáni népszavazási ígéretét. Balázs Péter ezzel kapcsolatban annyit mondott Londonban dolgozó tudósítók előtt, hogy reméli, Klaus elnök "nem hallgat rossz tanácsra". Ha már huszonhat ország elfogadta az EU új működési rendjét, a cseh parlament pedig ugyancsak megszavazta, a demokrácia szellemében nem lenne szabad megakadályozni annak életbe lépését. A toryk egyébként támogatják a balkáni és török bővítést.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.