Bajnai fütyül a választásokra
A Sme szlovák véleményformáló lap csütörtökön azt mérlegeli, lesz-e az új magyar miniszterelnöknek elegendő támogatása ahhoz, hogy megvalósítsa az általa bejelentett reformokat. Miniszterelnök elődeitől eltérően Bajnai Gordonnak, az új magyar válságmenedzsernek kétségtelenül van egy előnye. Fütyülhet arra, hogy pártjának az előre hozott választás vagy a ciklus végét követő választás-e a megfelelőbb, s már egyáltalán nem kell törődnie azzal, hogy a választások milyen eredményt hoznak.
Ennek köszönhetően hihető az az állítása, hogy szinte mindegy neki, lesz-e előre hozott választás vagy sem, és hogy inkább ezt akarja, semmint azt, hogy a szocialisták megcsonkítsák vagy felhígítsák kemény gazdasági reformjait, amelyekre Magyarországnak szüksége van. „Ezzel erős eszközt tart a kezében, s 1989 után talán ő az első magyar kormányfő, aki szomszédainkat keményen és minden kertelés nélkül szembesíteni meri azzal a ténnyel, hogy még a kádári időkből örökölt, s azóta többnyire csak kozmetikai javításokon átesett, eladósodásra épülő életvitelnek véglegesen befellegzett” – szögezi le a pozsonyi lap.
A következő hónapok megmutatják, hogy a Bajnai kezében lévő eszköz elég erős-e, és kemény szavait komolyan gondolta-e a kormányfő. A magyar politikai közéletet már hosszabb ideje kísérő robbantásos támadások és utcai tüntetések jól mutatják, milyen mély gyűlölettel teli környezetben kell elképzeléseit keresztülvinnie. Abban joggal lehet kételkedni, hogy a Gyurcsány Ferenc sokkal enyhébb reformjait sikeresen elszabotáló szocialista politikusok ezúttal támogatni fogják Bajnai keményebb intézkedéseit - vélte a Sme.
A bécsi Der Standard Magyarország utolsó esélye címmel közölte Paul Lendvai jegyzetet a magyarországi kormányváltásról. A „gyűlölt” Gyurcsány bukása felett érzett elégtétel helyett napjainkban erőszakos tiltakozásokat, szocialista politikusok lakása elé szervezett tüntetéseket látni Budapesten; egy jobboldali-radikális újság címlapján sárga Dávid-csillag közepén jelent meg az egyik korábbi miniszterelnök-jelölt fotója, míg a jobboldali-konzervatív tábor ellenőrzése alatt álló elektronikus és nyomtatott médiumok tele vannak gyűlölködő személyes gyalázkodásokkal - írta a liberális osztrák napilap magyar származású publicistája.
Az ellenzéki Fidesz felháborodásának oka kézenfekvő: az egy éve kisebbségben kormányzó MSZP-n belüli hatalmi harcok, az SZDSZ-en belül az új kormány támogatása kapcsán kitört nyílt viszály és a "Fidesz-barát Sólyom államfő" egyértelmű állásfoglalása ellenére mégsem lesznek előre hozott választások - állapítja meg Lendvai.
A közvélemény-kutatási adatok szerint a Fidesz kétharmados többséget szerezne a parlamentben, az MSZP-re a megkérdezettek csak mintegy tíz százaléka szavazna. Az ok tehát, amiért a szocialista és a liberális képviselők támogatják Bajnai szigorú takarékossági csomagját, nem valamiféle hirtelen támadt reformer buzgalom, hanem a bukástól érzett puszta félelem - vélekedett a szerző.
A meghirdetett takarékossági csomag stabilizálhatja a forint árfolyamát, de egyúttal hátszelet jelent a jobboldali populisták számára. Az ellenzéket vezető Orbánnak semmivel sem kell előállnia, nyugodtan hátradőlve figyelheti a fejleményeket, és profitálhat az - annak idején az ő miniszterelnöksége alatt is ösztönzött - pazarlási politika következményeiből. Bajnai „félszocialista” szakértői kormánya „a bénult baloldal” utolsó esélye – vonja le a következtetést Lendvai.