Bajnai dicsérte a sógori viszonyt

Példaértékű Európában és a világban az osztrák-magyar jószomszédi viszony - mondta Bajnai Gordon csütörtökön Kismartonban tartott együttes osztrák-magyar kormányülés után. A miniszterelnök környezetbarát megoldást remél a heiligenkreuzi égetőművel kapcsolatban.

A magyar miniszterelnök és osztrák kollégája, Werner Faymann kancellár sikeresnek és gyümölcsözőnek nevezte a két ország  együttműködését. "Számíthatunk egymásra nehéz helyzetekben" - fogalmazott Bajnai  Gordon, és utalt arra, hogy tavaly októberben Ausztria szolidáris  volt Magyarországgal a válságban. "Az osztrák szál" a magyar  fejlődésben a rendszerváltás előtt ott volt és azóta is jelen van.  Az osztrák bankok jelentős szerepet játszanak a magyar állampolgárok  és vállalkozások finanszírozásában - mondta.

A két ország egyetért abban, hogy az Európai Unió hatékony  működését biztosítani hivatott Lisszaboni Szerződésnek minél előbb  életbe kell lépnie. A gazdasági válság miatt is fontos, hogy  biztosított legyen az Európai Unió hatékony működése - hangsúlyozta  a két miniszterelnök. Werner Faymann osztrák kancellár Václav Klaus  cseh államfő álláspontjára utalva kijelentette: a szerződésre  vonatkozó további követelések "nem mehetnek az emberi jogok, vagy az  elüldözöttek jogainak a rovására". "Szeretnénk, ha a ratifikáció úgy  történne meg, hogy a Lisszaboni Szerződés aláírása ne  kérdőjelezhesse meg azokat az alapvető emberi jogi értékeket,  amelyek talaján mind a 27 tagország áll" - fogalmazott a magyar  miniszterelnök.

A cseh elnök a szerződés aláírása előtt azt követeli az Európai  Uniótól, hogy Csehországot cserében mentsék fel az európai emberi  jogi charta hatálya alól. Az államfő szerint csak így lehet  megakadályozni, hogy a II. világháború után Csehszlovákiából -  részben Ausztriába - kitelepített németek visszakövetelhessék  elkobzott vagyonukat.

Ausztria és Magyarország számos területen szorosan együttműködik  az Európai Unióban - mondta Faymann. Példaként említette a schengeni  övezet külső határainak védelmében való együttműködést és az  illegális bevándorlás elleni fellépést. Kitért arra is, hogy az  Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési program  keretében eddig 48,3 millió eurót kötöttek le. A döntően európai  uniós finanszírozású, a 2007-2013 közötti időszakra szóló program  közel százegymillió eurós keretéből magyar részről  Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében igényelhetnek támogatásokat  pályázati úton.

Bajnai Gordon üdvözölte, hogy egyre több kis út nyílik meg  osztrák és magyar települések között, "hétköznapi értelmet adva" a  schengeni övezetnek. Kiemelte a Sopron-Szombathely-Szentgotthárd  vasútvonal fejlesztését is, rámutatva, hogy a közös beruházás  Magyarroszágon valósul meg, de az osztrák szállítmányozás számára is  előnyös.

Újságírói kérdésre válaszolva Bajnai a határ mindkét oldalán  tiltakozásokat kiváltó heiligenkreuzi égetőművel kapcsolatban azt  mondta: a magyar kormány tisztában van vele, hogy Ausztriában ez  tartományi hatáskörbe tartozik, s hogy független szakértői testület  előtt van az engedélyezés. "Reméljük, hogy a vizsgálat megoldást hoz  a kérdésben, olyan megoldást, amely a környéken lakók számára  megnyugtató, környezetbarát megoldás" - tette hozzá. Magyarország az osztrák kormánytól annyit kért, hogy politikai súlyával segítse ezt a folyamatot" - mondta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.