Babisnak készítheti elő a helyet Zeman
Oknyomozó riportsorozatot közölt a múlt héten a prágai Mladá fronta Dnes. A legnagyobb példányszámú cseh napilap egy tíz évvel ezelőtti gyanús ügyletre derített most fényt. Az előzményekről annyit állapított meg a szerző, hogy 1998-ban a három cseh milliárdos portfóliójába tartozó Karbon Invest Rt. megvásárolta az észak-morvaországi, ostrava-karvinái szénmedence bányáinak többségi tulajdonrészét. Hat évvel később pedig Stanislav Gross kormánya eladta nekik a 45,9 százalékos tulajdonrészt is 4,1 milliárd koronáért (akkori árfolyamon hozzávetőleg 41 milliárd forint). A szénmedence becsült piaci értéke azonban 22,4 milliárd volt, vagyis az állam súlyos milliárdokkal olcsóbban adott túl a bányákon. Az érintett kormány pénzügyminisztere történetesen Bohuslav Sobotka jelenlegi kormányfő volt, akit azzal vádolnak, hogy kulcsszerepet játszott az állami vagyon elkótyavetyélésében.
Amikor a szerződés megkötése előtt több prágai ellenzéki politikus az Európai Bizottságnál tett panaszt a korrupciógyanús megállapodás miatt, Sobotka azt az ügyvédi irodát kérte fel a válasz kidolgozására, amelyben egykor ő segédfogalmazóként dolgozott. S amelyről most kiderült, hogy több más ügyben éppen a Karbon Investet képviselte. Így érthető, hogy a Brüsszelbe küldött jogi válasz mindent rendben talált. Az ügyvédi iroda és a pénzügyminisztérium vezetői is – aligha véletlenül – megfeledkeztek a szénbányák leányvállalatairól, amelyeknek az értéke legalább hatmilliárd korona volt. A riportsorozat megjelenése után Tomio Okamura, az ellenzéki Hajnal párt elnöke és parlamenti képviselője hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt feljelentette a jelenlegi kormányfőt.
Sobotka máris ellentámadásba lendült: – A tudatos csúsztatásoktól hemzsegő iromány abban az újságban jelent meg, amely Andrej Babis médiabirodalmának a zászlóshajója. A cél pedig egyértelmű: lejáratni, majd pedig meneszteni engem, mert Babis úr minden eszközt bevetve, az én posztomra tör – mondta a koalíciós partneréről a kormányfő a Právo című napilapnak. Erre viszont Sbina Sionková, a Mladá fronta Dnes főszerkesztője hördült fel: „Független lapunk minden új kormányfőnek a körmére néz. Felderítettük a szocdem Stanislav Gross,majd pedig a konzervatív Mirek Topolánek korrupciógyanús ügyleteit is, amelyek végül a bukásukhoz vezettek. Ugyanezt a gyakorlatot követtük most is, és nem Andrej Babis utasítására cselekedtünk –mondta. – Kollégám, Tomás Syrovátka három hónapig kutakodott, amíg sikerült felderítenie minden lényeges tényt. Ezeket nyilvánosságra hoztuk, most a rendőrség következik” – tette hozzá. „Eddig is együttműködtem a nyomozókkal, ezután is így cselekszem, mert nincs mitől tartanom” –üzent vissza a viszonylag szerény körülmények között élő, nagyobb ingatlannal vagy vagyonnal nem rendelkező kormányfő.
Cseh politikai elemzők szerint a konkrét ügynél is érdekesebb, hogy vajon miért borították ki éppen most ezt a csontvázat a szekrényből. Több neves kommentátor szerint a háttérben Milos Zeman államfő áll, aki az utolsó pillanatig nem akarta kinevezni miniszterelnöknek az őszi választásokon győztes szocdemek (CSSD) elnökét. Sobotkát pártbeli ellenfelei is megpróbálták megpuccsolni, és újabb próbálkozásukat az EP-választások előtti kampányra időzítették. A Hradzsin boszorkánykonyhájában állítólag már elkészült az újabb forgatókönyv is. Ha a CSSD a pártelnök szennyesének kiteregetése miatt gyengén szerepel a májusi voksoláson, akkor bűnbakként meneszthetik. A miniszterelnöki bársonyszékbe pedig az államfővel feltűnően jó kapcsolatban levő Babis ülhet be, ő ugyanis nem elégszik meg a pénzügyi tárca vezetésével.