Azonnali élelmiszersegélyt kért Észak-Korea

Az országot sújtó áradásokban 119 ember halt meg, nagy területek állnak víz alatt, az infrastruktúra romokban hever. Kim Dzsong Un életszínvonalat emelne.

Azonnali élelmiszersegélyt kért az ENSZ-től Észak-Korea az országot sújtó, 119 halálos áldozatot követelő áradások nyomán. Helyszínen tájékozódó ENSZ-tisztviselők szerint a természeti katasztrófa sújtotta területeken, Dél-Phjongan és Kangvon tartományban nincs élelem és tiszta víz sem – amelybe az áradások nyomán rengeteg szennyeződés került –, de hiány van üzemanyagból is. Emiatt Phenjan csütörtök este hivatalosan is az ENSZ-hez fordult segítségért. A nemzetközi segélyszervezetek már elkezdték az adománygyűjtést: a Vöröskereszt eddig több mint 300 ezer dollárnyi segélyt szedett össze a rászorulóknak.

Az áradás Észak-Koreában az idén szinte átmenet nélkül követte az aszályt, és új kétségeket vet fel azzal kapcsolatban, képes-e a phenjani vezetés élelemmel ellátni az ország lakóit. Észak-Korea jelentős importra szorul az alapvető élelmiszerekből. A kilencvenes években pusztító éhínségnek becslések szerint több százezer áldozata volt. Egy júniusi ENSZ-jelentés szerint a 24 millió észak-koreaiból 16 millió számára jelent mindennapi kihívást hozzájutni ételhez.

Az Egyesült Államok még tavasszal ígért Észak-Koreának egy 250 ezer tonnás élelmiszersegélyt, ha Phenjan lemond a nukleáris fegyverkezésről, ám ebből semmi nem lett egy végül kudarccal végződött műholdfelbocsátás után. A kísérlet potom 850 millió dollárjába került Észak-Koreának.

Eközben az ország diktátora, Kim Dzsong Un arról beszél, hogy a phenjani vezetés új célkitűzése a halódó gazdaság talpra állítása és az életszínvonal emelése lesz. „A gazdaság fejlesztése és a megélhetési körülmények javítása a cél, amelyért a Koreai Munkáspárt ezután küzdeni fog” – idézett Kim Dzsong Un megjegyzéseiből Wang Jiarui, a Kínai Kommunista Párt nemzetközi osztályának vezetője, aki munkalátogatáson járt Phenjanban. Kína a phenjani kommunista rezsim egyedüli politikai támogatója a nagyhatalmak között.

Amióta apja, Kim Dzsong Il halála után januárban hatalomra lépett, Kim Dzsong Un érezhetően próbál nyitni népe felé. Mutatkozott többször vidámparkban, kiderült, hogy nős, és egy meglepő döntéssel megvált a rezsim egyik királycsinálójától is.

Kim Dzsong Un amúgy is enyhíteni akar valamelyest az apjára jellemző rideg imázson. De ennyire?
North Korean leader Kim Jong-Un prepares to take a ride with other high-level officials during the opening ceremony of the Rungna People's Pleasure Ground on Rungna Islet along the Taedong River in Pyongyang in this July 25, 2012 photograph released by the North's KCNA to Reuters on July 26, 2012.The Rungna People's Pleasure Ground has attractions such as a dolphinarium, a wading pool, a fun fair and a mini golf course, according to KCNA. REUTERS/KCNA (NORTH KOREA - Tags: POLITICS SOCIETY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.