Az USA visszakéri drónját az irániaktól

Az irániak valószínűleg nem adják vissza a kémrepülőt, de azért az amerikai kormány szerint meg kell próbálni visszakérni tőlük. Teherán szerint viszont épp, hogy az USA ellen kéne keményen fellépni, hogy ilyen akciók a jövőben ne történhessenek meg.

Obama nem kívánta kommentálni a hírszerzés fiaskóját, de határozottan kijelentette: "Vissza kell kérnünk a drónt. Meglátjuk, az irániak hogy válaszolnak a kérésünkre.”

Az iráni televízió a múlt héten mutatta be azt a pilóta nélküli RQ-170-es repülőt, melyet sikerült elfogniuk. Teherán szerint ez az amerikai háborús készülődés egyértelmű jele, Washington szerint viszont a gépet az iráni atomprogram felderítésére használták, és az egyszerűen csak meghibásodott, írja a BBC.

Hétfőn az iráni média már azt jelentette, hogy katonai szakértők az utolsó fázisában járnak a drón adatainak kinyerésében. Egy, a parlament nemzetbiztonsági bizottságában dolgozó politikus szerint az így kinyert adatokat később felhasználhatják egy, az Egyesült Államok ellen indított perben.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter eközben azt mondta, nem valószínű, hogy a drón visszatér Amerikába. – Egyértelműen a tudomására hoztuk Iránnak, hogy szeretnénk visszakapni elveszett felszerelésünket, mint bármely más esetben. Irán viselkedését elnézve azonban nem igazán számítunk válaszra – majd hozzátette: hiába provokálja az iszlám ország az USA-t, ők továbbra is a diplomáciai megoldások keresésében érdekeltek.

Az iráni Forradalmi Gárda tisztjei filmre vették a drón elfogását, mely Irán Afganisztánnal szomszédos, keleti határa fölött vágott át, mielőtt a birtokukba került volna. Az amerikai hatóságok szerint azonban Irán biztosan nem lőtte le a gépet, és még csak elektronikus cyber-technológiát sem használt leszedéséhez, egyszerűen csak szerencséje volt, hogy rátalált a meghibásodott gépre. Ennek ellenére úgy gondolják, hogy Irán vagy szövetségesei hamarosan képesek lesznek meghatározni a drón radar-eltérítőjének kémiai összetételét, lemásolni a motorját, ellenőrző rendszerét, illetve kifinomult kameráit és szenzorait, melyek lehetővé teszik, hogy nagy magasságból is lássák vele a terepet.

Az iráni kormány panaszlevelet küldött az ENSZ-hez, "provokatív és titkos akciókkal" gyanúsítva az USA-t, aki véleményük szerint megsértette a nemzetközi jogot. Emellett figyelmeztették az országot: nem akarják, hogy az ilyen akciók a jövőben megismétlődjenek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.